Kierunek jest słuszny, ale droga jeszcze daleka

BMK
opublikowano: 20-03-2007, 00:00

Ekonomiści pozytywnie oceniają propozycje z pakietu Kluski. Tylko co zostanie z nich po przejściu legislacyjnej ścieżki.

Ekonomiści pozytywnie oceniają propozycje z pakietu Kluski. Tylko co zostanie z nich po przejściu legislacyjnej ścieżki.

Przedstawiona wczoraj pierwsza część tzw. pakietu Kluski została przyjęta przez ekonomistów przychylnie. Co nie znaczy, że wokół pakietu rozwiane są wszelkie wątpliwości.

— Każde, nawet najmniejsze posunięcie w kierunku zmniejszania przeregulowania gospodarki, uproszczenia przepisów, a także zmniejszenia niepewności działania przedsiębiorców to krok w dobrą stronę, który może przełożyć się na zwiększenie potencjalnego wzrostu PKB. Jednak deklaracje to jedno, a konkretne przepisy to coś zupełnie innego — uważa Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza, wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), sprawdzianem dla pakietu będzie jego droga przez uzgodnienia międzyresortowe.

— Do czasu gdy poszczególne jego elementy nie zostaną uzgodnione, nie można mówić o sukcesie. Kierunek zmian jest słuszny, bo biurokracja jest uciążliwa, lecz nie powinniśmy liczyć na rewolucyjne zmiany. To tylko wycinek problemów do rozwiązania — uważa Bohdan Wyżnikiewicz.

Marek Nienałtowski, główny analityk Secus Asset Management (SAM), przypomina, że do czynów droga daleka.

— Dobrze, że powstaje pakiet powielający w sporej części pomysły rządu Leszka Millera. To jednak nie rewolucja, ale dostosowanie do światowych standardów. Obawiam się o wdrożenie pakietu. Może okazać się, że stare prawo przestanie działać, a nowe jeszcze nie zacznie, co postawi przedsiębiorców w trudnej sytuacji — dodaje analityk SAM.

Według Łukasza Tarnawy, nawet jeśli zapisy pakietu staną się prawem w 2007 r., efekty będą widoczne najwcześniej w 2008 r. Bohdan Wyżnikiewicz przypomina, że ważne są pozapłacowe koszty pracy.

— Tego nie da się załatwić ustawą, trzeba się skupić na uelastycznianiu rynku pracy. W tej sprawie robi się zbyt mało. Firmom przeszkadza niestabilność prawa, które szybko i łatwo się zmienia. Jednak należy życzyć rządowi, by udało mu się wprowadzić pakiet Kluski. Do tego potrzebna będzie wola polityczna, której zabrakło wicepremierowi Hausnerowi — dodaje Bohdan Wyżnikiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu