Kilka dobrych rad

MAB
opublikowano: 22-01-2009, 00:00

W związku z sytuacją na światowym i polskim rynku finansowym Polski Związek Faktorów (PZF) przypomina, co należy brać pod uwagę przy ocenie ryzyka transakcji faktoringowej.

Rozproszenie — koncentracja na jednym odbiorcy nie powinna przekraczać 30 proc. wszystkich finansowanych (przez faktora) wierzytelności danego klienta. Zaliczkowanie — nie powinno przekraczać 90 proc. wartości finansowanych wierzytelności.

Produkt lub usługa przyjęta do faktoringu — musi mieć charakter masowy, bez cech indywidualnych. Transakcje o charakterze inwestycyjnym (np. roboty budowlane) nie kwalifikują się do faktoringu.

Cesja globalna — na faktora powinny być scedowane wszystkie należności wobec danego odbiorcy, nie powinno się akceptować nabywania pojedynczych faktur.

Umowy handlowe — należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy w umowach, które są niekorzystne dla faktora, czyli: nieograniczone prawo zwrotu towaru (np. przy wysokiej sezonowości sprzedaży), wymóg uzyskania zgody odbiorcy na cesję wierzytelności.

Brak powiązań z odbiorcami — faktor nie powinien akceptować odbiorców powiązanych z klientem kapitałowo lub personalnie.

Wymiana informacji między faktorami — gdy klient korzysta z usług dwóch lub więcej faktorów, powinien im udzielić pełnomocnictwa o zwrócenie się do siebie wzajemnie o informacje na temat obsługiwanych odbiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAB

Polecane