Czytasz dzięki

Klienci powoli wracają do galerii

  • DI
opublikowano: 13-07-2020, 22:00

Wartość sprzedaży i liczba odwiedzających centra handlowe sukcesywnie rosną, jednak nadal pozostają niższe w porównaniu do analogicznych okresów ubiegłego roku. „Branża handlowa potrzebuje wsparcia i impulsu, który pozwoli jej odbudować straty i uratować tysiące miejsc pracy” — wskazują eksperci Retail Institute.

W maju galerie handlowe odwiedziło 21 mln osób, a w czerwcu ponad 31,5 mln — wynika z raportu Retail Institute. To nadal sporo mniej niż przed rokiem.

Cytowana w komunikacie prezes Retail Institute Anna Szmeja zwróciła uwagę, że „obroty firm prowadzących działalność handlową, usługową i rozrywkową w 140 centrach handlowych monitorowanych przez Retail Institute spadły w maju o 24,6 proc. w porównaniu do roku 2019 i wyniosły 1,4 mld złotych”. Według raportu kategorią, która w maju odnotowała wzrosty, była elektronika (16,3 proc. r/r). Natomiast branża modowa zamknęła maj korektą na poziomie 31,4 proc.

„Dotkliwie skutki pandemii odczuły kawiarnie i restauracje, których ograniczenia obowiązywały do 18 maja, jednak największe straty poniosła branża rozrywkowa, która nadal w znaczącej części pozostaje zamknięta” — wskazano.

Najszybciej wyniki odbudowują małe galerie handlowe (od 5 tys. do 20 tys. m kw. powierzchni najmu) oraz centra wyprzedażowe (tzw. outlety), które według ekspertów Retail Institute mają szanse na powrót do wskaźników sprzed pandemii jesienią tego roku.

„Obiekty średniej wielkości i duże galerie handlowe odczują skutki pandemii dłużej, ale na znaczącą poprawę wyników mogą liczyć już w IV kw. tego roku” — oceniono.

Anna Szmeja zaznaczyła, że prognozy na kolejne miesiące są nadal ostrożne, choć z tygodnia na tydzień widać oznaki ożywienia.

„Wiele firm walczy dziś z czasem i utrzymaniem płynności. Zniesienie zakazu handlu w niedziele, nawet czasowe, przy silnym wsparciu działań parasolowych dla pracowników zatrudnionych w handlu, dałoby impuls, który pozwoliłby w krótszym czasie nadrobić straty, a wielu po prostu przetrwać” — podkreśliła.

Zaapelowała do rządu oraz organizacji branżowych „o pilne rozpoczęcie rozmów na temat zmian prawnych, które będą realnym wsparciem dla branży handlowej”.

21 mln Tyle osób odwiedziło galerie handlowe w maju 2020…

-37 proc. …a taki spadek oznaczało to rok do roku.

31,5 mln Tylu klientów przyszło do galerii w czerwcu 2020…

-26,1 proc. …czyli o tyle mniej niż w czerwcu 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane