Klienci TFI wracają za granicę

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 12-11-2015, 07:00

Choć bilans sprzedaży funduszy detalicznych był w październiku ujemny, to jednak promykiem nadziei jest powrót do strategii akcyjnych.

Bilans sprzedaży funduszy skierowanych do szerokiego grona odbiorców już piąty raz z rzędu był ujemny. Tym razem jednak z portfeli wyparowało 0,5 mld zł — podały Analizy Online.

Na uwagę zasługuje jednak powrót klientów za granicę. Z raportu wynika, że w ubiegłym miesiącu Polacy na zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestującychglobalnie wydali 170 mln zł. Najpopularniejsze kierunki to NN Japonia, gdzie netto trafiło 42 mln zł. — Popularności funduszy akcji zagranicznych sprzyjała świetna koniunktura na światowych giełdach, które mają za sobą najlepszy miesiąc od 4 lat. Indeks MSCI All Country World, mierzący koniunkturę na 46 najpopularniejszych rynkach globu, zyskał w tym czasie prawie 8 proc. w USD — wyjaśniają eksperci z Analiz Online.

Nieco gorsze nastroje panowały w tym czasie nad Wisłą i pewnie dlatego kapitał płynął do funduszy akcji polskich znacznie węższym strumieniem.Ich łączny bilans sprzedaży był co prawda dodatni, ale wyniósł jedynie 6 mln zł. Wśród rozwiązań skoncentrowanych na krajowym rynku wyróżniły się fundusze małych i średnich spółek, które przyciągnęły prawie 50 mln zł, a najpopularniejsze to Aviva Investors Małych Spółek i Noble Fund Akcji MiŚ. Na drugim biegunie znalazły się portfele akcji polskich uniwersalnych, z których wycofano łącznie 62 mln zł. Fatalną passę miały rozwiązania pieniężne.

Z danych Analiz Online wynika, że wypłacono z nich 700 mln zł, co jest najgorszym wynikiem od grudnia 2008 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu