Klimat dotyczy wszystkich

opublikowano: 02-11-2017, 22:00

6 listopada 2017 r. rozpocznie się szczyt klimatyczny ONZ (COP23) w Bonn i potrwa do 17 listopada. W 2018 r. będzie konferencja w Katowicach.

Prezydencję nad 23. sesją konferencji ONZ sprawuje Fidżi, wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym. Jego celem będzie osiągnięcie postępu w kształtowaniu zasad wdrażania Porozumienia paryskiego, które mają być przyjęte podczas COP24 w grudniu 2018 r. w Katowicach. Porozumienie paryskie wzywa do redukcji emisji gazów cieplarnianychtak szybko, jak to tylko możliwe. Działania zmniejszające emisję CO 2 będą podejmowane przez wszystkie strony umowy z poszanowaniem ich specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych. Wyznacza także cel utrzymania wzrostu globalnej temperatury poniżej 2°C w porównaniu z epoką przedindustrialną. Umowę klimatyczną ratyfikowało 168 państw (w tym Polska — 7 października 2016 r.) i Unia Europejska. Osiągnięcie zakładanych progów ratyfikacji (55 państw, które odpowiadają za 55 proc. światowej emisji) sprawiło, że porozumienie weszło w życie 4 listopada 2016 r. Wdrożenie globalnego porozumienia ma nastąpić najpóźniej w 2020 r.

DOWÓD: Odpady komunalne to jedno z największych źródeł emisji CO 2 i metanu. Nasza technologia pokazuje, że można je przetworzyć bezemisyjnie, ekologicznie i wydajnie — twierdzi Paweł Miller, wiceprezes firmy Bioelektra Group.
Zobacz więcej

DOWÓD: Odpady komunalne to jedno z największych źródeł emisji CO 2 i metanu. Nasza technologia pokazuje, że można je przetworzyć bezemisyjnie, ekologicznie i wydajnie — twierdzi Paweł Miller, wiceprezes firmy Bioelektra Group. Fot. ARC

Cieniem na porozumieniu kładzie się decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu się z niego. Prezydent domaga się nowych negocjacji. Udział USA w światowej emisji gazów cieplarnianych wynosi 17,89 proc. Wyprzedzają je tylko Chiny — 20,09 proc.

— W Bonn Polska będzie broniła stanowiska, że najlepszym i najtańszym sposobem walki z emisją jest pochłanianie zanieczyszczeń, stosowanie nowych technologii oraz efektywniejsze zarządzanie dostępnymi surowcami — zapowiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Polskiej delegacji będzie przewodniczył minister środowiska prof. Jan Szyszko. Będzie liczyła ponad 100 osób w trybie rotacyjnym, a na stałe będzie 50 osób. Znajdą się wśród nich przedstawiciele biznesu. Niektórzy zaprezentują dobre przykłady zielonych technologii. Jacek Jagiełło, dyrektor firmy Agata, będzie mówił o wykorzystaniu lokalnej biomasy rolniczej do produkcji energii zielonej, Jakub Wójcik, dyrektor firmy Izodom, o domach energooszczędnych i pasywnych, a Paweł Miller, wiceprezes firmy Bioelektra Group, o technologii produkcji paliw drugiej generacji z odpadów.

— Odpady komunalne to jedno z największych źródeł emisji CO 2 i metanu. Nasza technologia, opracowana i wykorzystywana w przemysłowej skali od kilku lat, pokazuje, że odpady można przetworzyć bezemisyjnie, ekologicznie i wydajnie, nie szkodząc przy tym ludziom ani naturze. Pozwala odzyskać cenne surowce oraz zatrzymać niekontrolowaną emisję gazów. Dzięki pełnej automatyzacji i najwyższemu odzyskowi na świecie potrafimy zarobić tam, gdzie operatorzy innych technologii tracą pieniądze. Od tradycyjnych technologii naszą odróżnia możliwość dostosowania wielkości instalacji do bieżącego strumienia odpadów. Kolejne oszczędności przynosi optymalizacja zbiórki i segregacji odpadów. Dla mieszkańców oznacza utrzymanie opłat lub obniżenie kosztów całego systemu — mówi Paweł Miller.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu