Klimat na pierwszym planie

opublikowano: 17-01-2019, 22:00

Cztery z pięciu najpoważniejszych zagrożeń dla świata wiążą się z klimatem — to wnioski z Global Risk Report 2019

Światowe Forum w Davos odbędzie się 22-25 stycznia 2019 r. Wydarzenie ma krytyków, ale wciąż gromadzi światowych liderów, prezesów, wpływowych ekonomistów ekspertów, którzy omawiają główne wyzwania, stojące przed światem.

Biorąc pod uwagę, że przed nami krytyczne 24 miesiące do momentu, w którym kraje muszą podnieść swoje cele klimatyczne, Davos będzie dobrą okazją do oceny, w jaki sposób rządy i przedsiębiorstwa przygotowują się, by to zrobić. W tekście wprowadzającym do tegorocznego Forum jego założyciel prof. Klaus Schwab nazywa zmiany klimatu „najistotniejszym wyzwaniem egzystencjalnym ludzkości” i przypomina, że w 2018 r. odnotowano rekordowe straty związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Gospodarcze przeszkody

Pogarszające się stosunki między państwami utrudniają podejmowanie działań w obliczu coraz większej liczby poważnych wyzwań. Tymczasem perspektywy gospodarcze świata pogarszają się, częściowo z powodu napięć geopolitycznych, co jeszcze bardziej ogranicza potencjał współpracy międzynarodowej — takie wnioski znajdują się w opublikowanym 16 stycznia Global Risks Report 2019.

Dokument zawiera wyniki corocznego badania postrzegania światowych zagrożeń przez około 1000 ekspertów i decydentów. Wskazuje, że globalna sytuacja gospodarcza i geopolityczna się pogarsza. Po naznaczonym wojnami handlowymi roku 2018, napięcia międzynarodowe w tym roku będą hamowały wzrost gospodarczy. Aż 88 proc. respondentów spodziewa się nasilenia niekorzystnych tendencji w dziedzinie umów i norm regulujących wielostronne transakcje handlowe. Przewidują też wzrost napięcia między światowymi potęgami. 85 procent badanych stwierdza, że w bieżącym roku zwiększy się zagrożenie wystąpienia politycznych konfrontacji między światowymi potęgami.

— Istnieje pilniejsza niż kiedykolwiek potrzeba odnowienia współpracy międzynarodowej. Nie mamy narzędzi, którymi można by skutecznie walczyć z dynamiką spowolnienia. Potrzebujemy skoordynowanych działań, by podtrzymać wzrost i stawić czoła poważnym zagrożeniom, przed jakimi staje dziś nasz świat — podkreśla norweski polityk Børge Brende, przewodniczący Światowego Forum Ekonomicznego.

Degradacja środowiska

W perspektywie najbliższej dekady, podobnie jak w 2018 r., dominują cyberryzyka, ale w dłuższym okresie na czoło wysuwają się zagrożenia ekologiczne. Wpadamy w tarapaty, z których będzie bardzo trudno się wydostać — ostrzegają autorzy raportu.

Ankietowani są coraz bardziej zaniepokojeni niepowodzeniami polityki ochrony środowiska: po spadku w rankingach po Paryżu niepowodzenia w ograniczaniu zmian klimatu i adaptacji przeskoczyły w tym roku na drugą pozycję pod względem wpływu. Rezultaty bezczynności wobec zmian klimatu stają się coraz bardziej oczywiste.

Wszystkie pięć zagrożeń ekologicznych, jakie wskazuje raport, charakteryzują się jednocześnie wysokim wpływem i wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia. To: utrata bioróżnorodności, ekstremalne zdarzenia pogodowe, klęski w ograniczaniu zmian klimatu i adaptacji do nich, katastrofy spowodowane przez ludzi oraz katastrofy naturalne.

— Rok 2018 był niestety naznaczonymi falami pożarów, powodzi i rosnącą emisją gazów cieplarnianych. Nie jest zaskoczeniem, że w 2019 r. zagrożenia ekologiczne po raz kolejny dominują na liście głównych problemów. Rośnie prawdopodobieństwo fiaska polityki ochrony środowiska lub niepowodzenia w jej wdrażaniu na czas. Aby skutecznie reagować na zmiany klimatu, trzeba znacznie zwiększyć nakłady na infrastrukturę dostosowaną do nowych warunków oraz na przejście do gospodarki niskoemisyjnej — komentuje Alison Martin, dyrektor ds. oceny ryzyka w Zurich Insurance Group.

Przypomina, że do 2040 r. luka inwestycyjna w zakresie globalnej infrastruktury sięgnie prawdopodobnie 18 bilionów USD w porównaniu z przewidywanym zapotrzebowaniem na 97 bln dolarów. Wobec takiego scenariusza przedsiębiorstwa powinny opracować strategię adaptacji do zmian klimatycznych i już teraz rozpocząć jej wdrażanie.

Niebezpieczeństwo dla miast

Zagrożenia dla środowiska stanowią również problem dla infrastruktury miejskiej. Wraz z podnoszeniem się poziomu mórz, wiele miast stanie w obliczu nowych kwestii, których rozwiązanie będzie niezwykle kosztowne. Wymienia się m.in. pozyskiwanie czystej wody pitnej i wznoszenie barier chroniących przed sztormami. Brak inwestycji w infrastrukturę, np. transport, mogą prowadzić do awarii systemowych i wzrostu związanych z nimi zagrożeń społecznych, środowiskowych i zdrowotnych.

Raport wspomina też o kilku kosztownych projektach adaptacyjnych. Na przykład przesiedlenie 2 milionów mieszkańców Chin znad rzeki Jangcy po powodzi z 1998 r., trwającą budowę wielkiej zapory, chroniącej Dżakartę (Indonezja), równolegle z przesiedleniem 400 tysięcy ludzi. Przypomina też, że niektórym krajom grozi całkowite zatopienie — Kiribati zabezpieczyło już ziemię w Fidżi na wypadek konieczności ewakuacji. Katastrofy nie omijają też Zachodu — w USA trwa wysiedlanie ludzi z miasteczka na Isle de Jean Charles w Luizjanie, którą pochłaniają wody Zatoki Meksykańskiej.

Global Risks Report 2019 powstał dzięki współpracy grupy doradczej ds. globalnych zagrożeń przy Światowym Forum Gospodarczym, Marsh & McLennan Companies, Zurich Insurance Group oraz naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie, Singapurze i Pensylwanii.

Pięć najistotniejszych trendów

  • Zmieniający się klimat
  • Rosnąca zależność od internetu
  • Rosnąca polaryzacja społeczeństw
  • Rosnące różnice w dochodach i zamożności
  • Rosnący nacjonalizm

Pięć największych zagrożeń (według prawdopodobieństwa ich wystąpienia)

  • Ekstremalne zjawiska pogodowe (np. powodzie, burze itp.)
  • Klęska w ograniczaniu zmian klimatu i adaptacji do nich
  • Poważne klęski żywiołowe (np. trzęsienie ziemi, tsunami, erupcja wulkanu, burza magnetyczna)
  • Oszustwo internetowe lub kradzież danych na ogromną skalę
  • Cyberataki na dużą skalę
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu