Kluczem są przedsiębiorcy

opublikowano: 22-05-2014, 00:00

ELŻBIETA BIEŃKOWSKA wicepremier minister infrastruktury i rozwoju

Powinniśmy być dumni, że dwadzieścia pięć lat 1989–2014 było jednym z najlepszych, o ile w ogóle nie najlepszym ćwierćwieczem w historii Polski. To czas szczególny głównie dzięki przedsiębiorcom, ale też dzięki kilkudziesięciu takim rzemieślnikom, jakim obecnie jestem ja, dla których ważne jest, co się chce osiągnąć i w jakim tempie. Udana okazała się zbitka pomysłów z wizjonerstwem przedsiębiorców na temat prowadzenia ich firm. Od dziesięciu lat sytuację istotnie zmieniło członkostwo Polski w Unii Europejskiej. O pieniądzach unijnych nie lubię mówić, ponieważ trochę się je przecenia. To ogromne kwoty, ale traktuje się je jak mannę z nieba, a przecież to pieniądze, które potrafimy zainwestować, a nie po prostu wydać.

Jesteśmy coraz bogatsi, z roku na rok polski PKB się zmienia, zrobiliśmy w okresie unijnej dekady naprawdę ogromny krok, jeśli nie skok. Dlatego na lata 2014–20, w których zagospodarujemy dofinansowanie z różnych źródeł, nie tylko unijnych, możemy patrzeć naprawdę z optymizmem. Kluczem dla powodzenia Polski w tej nowej siedmioletniej perspektywie są przedsiębiorcy. Planowana dla nich kwota skacze z 4 mld EUR do 18 mld EUR.

Najważniejsze staje się zbudowanie w tym okresie siły polskiej gospodarki — innowacyjnej i konkurencyjnej. To jest hasło na siedem najbliższych lat i do jego zrealizowania musimy być przygotowani. Poprzednie lata, a zwłaszcza dekada w UE, potwierdziły, że uczymy się na doświadczeniach i potrafimy je rozwijać. Dzięki temu jesteśmy krajem, na który reszta państw europejskich patrzy naprawdę z podziwem i radością — tylko my tak czasami nie patrzymy. Cieszę się, że jestem z polskimi firmami, które stały się naszą dumą, i które — mam nadzieję — przez najbliższe lata będą w Europie bardzo widoczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu