Czytasz dzięki

Kluczowe są konteksty

opublikowano: 15-06-2014, 16:55

Wszystko należy oceniać całościowo oraz nałożyć na kalendarz...

Dwa lata temu „Puls Biznesu”opublikował „taśmy PSL”, czyli stenogram rozmowy dwóch partyjnych działaczy, odsłaniający prywatę funkcjonariuszy państwa. W poniedziałek 16 lipca 2012 r. materiał stał się sensacją od świtu — ale wszyscy czytający otrzymali jednocześnie równe szanse. Okładkowy tytuł „Bez komentarza” odsyłał do ośmiu bitych stron, na których opublikowaliśmy kompletny zapis, sporządzony ze starannością niemal jak odczyt czarnej skrzynki.

To najlepszy komentarz do tak rozpalających opinię publiczną w weekend fragmentów podsłuchów najwyższych funkcjonariuszy państwa. Z naszego punktu widzenia oczywiście niezwykle ważne są poruszane we wspomnianych fragmentach (nagranie z lipca 2013 r.) relacje instytucji z dwóch stron ulicy Świętokrzyskiej, czyli Narodowego Banku Polskiego z Ministerstwem Finansów. Ale właśnie ze względu na ich strategiczne znaczenie dla państwa — wszystko należy oceniać całościowo oraz nałożyć na kalendarz, czyli m.in. na ubiegłoroczną przymusową nowelizację budżetu.

Osobnym wątkiem, rzeczywiście powodującym ogromny społeczny niepokój, jest okoliczność, że nagrany został Bartłomiej Sienkiewicz. Jest przecież nie tylko „czystym” ministrem spraw wewnętrznych, lecz w imieniu premiera nadzoruje służby specjalne (za poprzedniego rządu był od tego odrębny minister). Nie ma co, premier Donald Tusk w poniedziałek wygłosi przemówienie, wobec którego standardowe exposé przed sejmowym wotum zaufania to pikuś…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane