Kluczowy partner Niemiec

[DI, ONET]
07-12-2011, 00:00

CO PISZĄ O POLSCE

Niemieckie gazety zapowiadają przełom w UE co, ich zdaniem, jest też niemałą zasługą Polski. O przełomie w polityce kanclerz Merkel napisał „Handelsblatt”.

„Angeli Merkel udało się przekonać prezydenta Francji i zeszło się to z wypowiedzią Donalda Tuska, premiera kraju będącego kluczowym partnerem Niemiec w UE. Nie tylko Tusk, lecz również Radosław Sikorski, szef MSZ, domagał się przejęcia przez Niemcy przywództwa w Unii. To akt zasługujący na uznanie, bo nie przyszedł on polskim politykom łatwo (...). Z takimi partnerami, jak Francja i Polska, przełom musi się udać”.

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” („FAZ”) natomiast chwali GPW. „Program prywatyzacji ożywił warszawską giełdę, na której przybywa firm”, a „dla banków inwestycyjnych Warszawa zyskała na znaczeniu. Potężne Goldman Sachs, Credit Suisse i ING rozbudowały przedstawicielstwa, by śledzić na bieżąco na GPW duże przedsiębiorstwa państwowe” — napisała gazeta.

„Kiedy w Europie firmy planujące wejście na giełdy rezygnowały, warszawska przeżywa prawdziwy boom. W 2010 r. zanotowano 120 debiutów firm. W tym roku do końca III kw. na GPW pojawiło się 187 firm. GPW korzysta nie tylko z powodu kwitnącego rynku wewnętrznego, lecz również ze słabości innych giełd w Europie” — zauważa „FAZ”.

„W III kw. na GPW pojawiło się 61 firm, w Londynie — 29, we Frankfurcie — tylko 8, a giełda wiedeńska, największy konkurent Warszawy, nie zanotowała ani jednej”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [DI, ONET]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kluczowy partner Niemiec