Czytasz dzięki

KNF idzie na wojnę z piramidami

opublikowano: 16-10-2018, 22:00

Nadzorca chce broni do walki m.in. z kryptowalutowymi oszustami. Projekt noweli przekazał do resortu finansów.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przygotowała projekt noweli Kodeksu karnego oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Chce utorować sobie drogę do walki z piramidami finansowymi. Proponuje ustawową definicję modelu biznesowego, wzorowanego na schemacie Ponziego. Chodzi przede wszystkim o podmioty oferujące inwestycje w alternatywne instrumenty finansowe, m.in. kryptowaluty, żerujące na naiwności klientów.

— Stworzenie szczególnego typu przestępstwa oszustwa finansowego pozwoli na zwiększenie poziomu ochrony uczestników rynku usług finansowych oraz zwróci ich uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z usług podmiotów wpisanych na listę ostrzeżeń publicznych, gdyż powierzenie pieniędzy takim podmiotom wiąże się z niebezpieczeństwem i ryzykiem utraty całości lub części zainwestowanej kwoty — wyjaśnia Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.

Najistotniejszym z projektowanych rozwiązań jest wprowadzenie do Kodeksu karnego przepisu art. 286a, definiującego piramidę finansową.

„Kto, propagując, organizując lub prowadząc działalność polegającą na przyjmowaniu środków pieniężnych od wielu osób, doprowadza te osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia ich w błąd albo wyzyskania błędu co do rzeczywistego charakteru tej działalności, możliwości osiągnięcia korzyści majątkowej lub rzeczywistych źródeł osiągnięcia korzyści majątkowych, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5” — napisano w projekcie noweli.

Takie same konsekwencje grożą osobom, działającym w interesie firm, będących piramidami finansowymi.

— Nie ma zabezpieczenia, którego nie da się ominąć. Jednak każde narzędzie chroniące konsumentów jest dobrym rozwiązaniem — mówi Radzym Wójcik, adwokat w międzynarodowej kancelarii Baker McKenzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane