KNF łaskawsza dla Marka Falenty

aktualizacja: 25-04-2017, 17:36

Znany inwestor i jego rodzina mają zapłacić 0,66 mln zł za naruszenia przepisów przed dekadą. To mniej, niż początkowo żądała KNF.

180 tys. zł dla Marka Falenty, 270 tys. zł dla jego ojca Waldemara, 200 tys. zł dla siostry Jolanty Falenty-Rybki i mniejsze kwoty dla innych członków rodziny - takie kary nałożyła we wtorek Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Wszystko przez to, że w 2006 i 2007 r. nie informowali zgodnie z przepisami o zmianie udziałów w giełdowej spółce IDM (obecnie w upadłości) przy okazji przeprowadzanych przez nią emisji akcji. Po blisko dekadzie KNF nałożył kary, bo ustalił, że… członkowie rodziny działali w porozumieniu.

Zobacz więcej

Marek Falenta Grzegorz Kawecki

„Z poczynionych przez KNF ustaleń wynika, iż strony pozostawały w porozumieniach, których celem było nabywanie akcji spółki. Podstawą do przyjęcia przez KNF, że strony pozostawały w porozumieniach były wynikające z ustawy o ofercie domniemania wywodzone z więzów pokrewieństwa lub powinowactwa oraz ze stosunku pełnomocnictwa" - głosi komunikat KNF.

KNF początkowo zamierzał nałożyć na Marka Falentę i pozostałych inwestorów większe kary. W 2014 r. wydano decyzję, na mocy której inwestor i jego rodzina mieli zapłacić 976 tys. zł. Decyzję tę jednak teraz uchylono i nałożono mniejsze kary.

„Jest to wynikiem ponownej oceny stanu faktycznego, uwzględnienia współpracującej postawy stron oraz zmniejszenia liczby zaistniałych naruszeń, jakich dopuściły się te strony" - głosi komunikat KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KNF łaskawsza dla Marka Falenty