Czytasz dzięki

KNF wydała zgodę na prowadzenie Zorganizowanej Platformy Obrotu

  • PAP
opublikowano: 17-04-2020, 18:08

Towarowa Giełda Energii uzyskała zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na prowadzenie Zorganizowanej Platformy Obrotu (OTF) - poinfomowała w piątkowym komunikacie TGE. Regulamin obrotu na OTF wejdzie w życie 1 maja br., a pierwsza sesja odbędzie się 4 maja.

"16 kwietnia 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję potwierdzającą uprawnienie TGE do prowadzenia Zorganizowanej Platformy Obrotu (OTF)" - napisano w informacji.

Wyjaśniono, że w związku z wejściem w życie Dyrektywy MiFID2 (dotyczącej ochrony klientów na rynku kapitałowym - PAP) Towarowa Giełda Energii, podobnie jak inne podmioty, musiała dostosować swoją działalność do reżimu europejskiej regulacji. W drodze konsultacji z rynkiem, została podjęta decyzja o przekształceniu Rynku Terminowego Towarowego (RTT) energii elektrycznej i gazu w platformę OTF w rozumieniu Dyrektywy MiFiD2.

Jak podano, regulamin obrotu Zorganizowanej Platformy Obrotu Towarowej Giełdy Energii wejdzie w życie 1 maja 2020 r., a pierwsza sesja na OTF zostanie przeprowadzona 4 maja 2020 r.

"Wraz z przekształceniem RTT w OTF’a i jego uruchomieniem, bez zmiany będzie prowadzony obrót na rynkach spot energii elektrycznej i gazu w ramach giełdy towarowej oraz obrót na regulowanym Rynku Instrumentów Finansowych" - zaznaczono.

Zgodnie z komunikatem, OTF (Organised Trading Facility) to Zorganizowana Platforma Obrotu, przez którą rozumie się wielostronny system kojarzący w sposób uznaniowy składane przez podmioty trzecie oferty kupna i sprzedaży. Nie jest - jak zaznaczono - rynkiem regulowanym ani alternatywnym systemem obrotu.

Przedmiotem obrotu na OTF mogą być różne instrumenty (w tym obligacje, strukturyzowane produkty finansowe, uprawnienia do emisji, instrumenty pochodne) oraz produkty energetyczne, które muszą być wykonywane przez fizyczną dostawę. Od 1 maja br. przedmiotem obrotu na OTF będą produkty na następujących rynkach: Rynku Terminowym Produktów z dostawą energii elektrycznej (RTPE), Rynku Terminowym Produktów z dostawą gazu (RTPG), Rynku Terminowym Praw Majątkowych (RTPM).

Dodano, że regulamin OTF wraz z dokumentami szczegółowymi zostały opublikowane na stronie internetowej TGE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane