KNF zawiadamia prokuraturę ws Business Insider Polska

  • PAP
opublikowano: 14-09-2018, 20:32

Komisja Nadzoru Finansowego skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z publikacją artykułu "Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję", zamieszczonym w serwisie Business Insider Polska - poinformowała KNF w komunikacie.

Zawiadomienie, jak wynika z komunikatu, zostało skierowane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie 12 września br.

"W dniu 5 września 2018 r. Business Insider Polska opublikował na stronie internetowej https://businessinsider.com.pl artykuł pt. +Afera GetBack zaczyna rozlewać się po całym rynku. Altus i Trigon utracą licencję+. Artykuł ten w sposób jednoznaczny poinformował opinię publiczną o decyzji Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie odebrania licencji firmom Altus TFI SA oraz Trigon TFI SA na zarządzanie funduszami alternatywnymi. Informacja o rzekomej decyzji KNF o odebraniu licencji była nieprawdziwa i negatywna w swym wydźwięku dla Trigon TFI SA i emitenta giełdowego tj. Altus TFI SA, którego akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA" - pisze KNF w komunikacie.

"Podkreślić należy, że do czasu zakończenia prowadzonych czynności, o których UKNF informował w komunikacie z 400. posiedzenia KNF, nie istnieje prawna możliwość określenia ich rezultatu zarówno co do sposobu jak i terminu zakończenia. Podstawowym, wiążącym dokumentem który będzie zawierał informację na temat efektów zakończonego postępowania jest decyzja administracyjna i do czasu jej wydania, w myśl podstawowych zasad postępowania administracyjnego, sposób rozstrzygnięcia nie jest znany. Co do zasady termin zakończenia postępowania również z góry nigdy nie jest określony, ponieważ organ prowadzący postępowanie jest zobowiązany do podejmowania wszelkich kroków niezbędnych do ustalenia stanu faktycznego sprawy zgodnie z rzeczywistością. Komisja Nadzoru Finansowego jako organ kolegialny podejmuje decyzję o ewentualnym nałożeniu kary administracyjnej i nie jest możliwe wcześniejsze ustalenie, jaką decyzję Komisja podejmie" - dodaje komunikat.

Komisja zwraca uwagę, że dzień po publikacji artykułu "kurs spółki Altus TFI na otwarciu notowań został ustalony na poziomie 2,39 zł, co oznaczało spadek o blisko 18 proc. w porównaniu do kursu zamknięcia z dnia poprzedniego (2,91 zł)". "W ciągu sesji kurs nadal zniżkował i na zamknięciu notowań w dniu 6 września 2018 r. osiągnął poziom 1,85 zł, co oznacza łączny spadek o nieco ponad 36 proc. w porównaniu do kursu zamknięcia z sesji poprzedniej (i spadek kapitalizacji spółki o blisko 49 mln zł)" - dodaje komunikat.

KNF zaznacza, że w myśl tzw. rozporządzenia MAR "manipulacja lub usiłowanie manipulacji instrumentami finansowymi może również polegać na rozpowszechnianiu fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji", a "rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji może mieć istotny wpływ na ceny instrumentów finansowych w stosunkowo krótkim okresie". 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy