Kobieta przejęła bus

Mirosław Konkel
opublikowano: 25-02-2010, 15:57

Solange Olszewska pod koniec 2008 r. została prezesem Solaris Bus Coach. Nominacja jest formalnością, bo i tak od początku współzarządza rodzinną firmą.

Krzysztof Olszewski, dotychczasowy szef Solarisa, stanął na czele rady nadzorczej. Bezpośrednie zarządzanie przedsiębiorstwem przekazał żonie, Solange. Podkreśla, że z nowej pozycji może lepiej wytyczać i nadzorować kierunki strategicznego rozwoju firmy.

— Należą do nich rozwój produkcji i sprzedaży tramwajów własnej marki, a także prace badawczo-rozwojowe nad projektem autobusu elektrycznego — tłumaczy biznesmen.

Olszewski przez lata kierował niemiecką fabryką autobusów Neoplan w Berlinie. Po transformacji ustrojowej wraz z żoną otworzyli w Polsce biuro handlowe tej firmy. Ze stuprocentowym udziałem własnym. W 1994 r. na ulicach Warszawy pojawił się pierwszy niskopodłogowy autobus Neoplana. Wzbudził ogromne zainteresowanie i w rezultacie firma Olszewskich wygrała przetarg na dostawy także dla Poznania. Konsekwencją tego sukcesu było uruchomienie — w Bolechowie pod Poznaniem — fabryki nowoczesnych autobusów. Produkcja ruszyła wiosną 1996 r.

Solange Olszewska
Solange Olszewska
None
None

Ryzyko musi być

Trzy lata później firma wprowadziła na rynek własny pojazd — niskopodłogowy autobus miejski Urbino 12, który podbił rynek krajowy, a wkrótce trafił na eksport. To początek marki Solaria. Jej stworzenie wymagało ogromnych nakładów. Olszewscy odsprzedali więc 30 proc. udziałów Neoplanowi. Ale odkupili je już po roku, gdy niemiecką firmę przejął inny koncern z branży.

— Postanowiliśmy iść naprzód pod własną egidą i rozpocząć podbój unijnych rynków. Decyzja była trudna i ryzykowna, ale przesądziła o szybkim rozwoju spółki — podkreśla Solange Olszewska.

Dzisiaj firma z Bolechowa jest liderem polskiego rynku autobusowego. W zeszłym roku sprzedał rodzimym przewoźnikom 302 pojazdy. Kolejne 400 solarisów — miejskich, międzymiastowych i turystycznych — znalazło nabywców za granicą. Przede wszystkim w Niemczech, Norwegii, Czechach, Danii i na Litwie.

— Jesteśmy wszędzie tam, gdzie wzmaga się popyt na nowoczesne środki transportu. Przymierzamy się do podboju Ukrainy, co wiąże się z przygotowaniami do EURO 2012 — ujawnia pani prezes.

O dokonaniach i planach spółki opowiada z satysfakcją i dumą. A przecież jej kariera mogła się potoczyć zupełnie inaczej. W latach 1986-94 była adiunktem na Wydziale Stomatologii Dziecięcej Freie Universität Berlin. Zajmowała się tzw. przypadkami trudnymi, czyli maluchami, które panicznie bały się wizyty w gabinecie dentystycznym.

— Nauczyłam się tam, że nie ma spraw beznadziejnych. Że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Trzeba tylko wykazać się niesłychaną pomysłowością, cierpliwością i opanowaniem — mówi bizneswoman.

Dodaje, że te cechy bardzo jej pomagają w biznesie. Szczególnie w kontaktach z najbardziej wymagającymi kontrahentami.

Nie ma jak u mamy

Solange Olszewska cieszy się, że jej dorosłe dzieci poszły drogą rodziców, chociaż nikt ich do tego nie zmuszał.

— Syn zaraz po skończeniu ekonomii związał się z firmą. Córka przez długi czas szukała innej ścieżki. Studiowała m.in. fotografię, religioznawstwo i dziennikarstwo. Ale gdy tylko trochę u nas popracowała, już nie chciała odchodzić ze spółki — podkreśla dumna mama.

Ale czy pracująca razem rodzina nie ma ochoty od siebie trochę odpocząć?

— Wręcz przeciwnie. Marzę, abyśmy spotykali się nawet częściej. Niekoniecznie zresztą na płaszczyźnie biznesowej — śmieje się szefowa Solarisa.

Sposobnością ku temu są krótkie urlopy, które latem państwo Olszewscy spędzają nad morzem, a zimą w górach. Ale nawet w "tych pięknych okolicznościach przyrody" nie da się zupełnie zapomnieć o interesach.

— W styczniu wybieramy się na narty w Alpy szwajcarskie, aby przy okazji spotkać z tamtejszymi partnerami biznesowymi — zdradza Solange Olszewska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane