Kobiety aktywnie korzystają z dotacji

Unijna kasa pozwala kobietom m.in. na udział w szkoleniach i zakładanie firm. Od 2004 r. z pomocy skorzystało 3,6 mln pań.

Kwestie dotyczące macierzyństwa powodują, że kobiety mają dużo trudniejszą od mężczyzn sytuację związaną z utrzymaniem zatrudnienia i prowadzeniem własnych firm.

Z pomocą przychodzą im różne działania Europejskiego Funduszu Społecznego. Oferuje on wsparcie dostosowane do konkretnych sytuacji, w których znajdują się kobiety.

Z Programu Rozwój Zasobów Ludzkich realizowanegow latach 2004-06 skorzystało ponad 1 mln kobiet, natomiast do końca ubiegłego roku udział w projektach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) wzięło ponad 2,6 mln pań. Warta uwagi jest aktywność kobiet, które stanowią większość (56 proc.) osób uczestniczących w projektach.

— Dzięki temu panie odnoszą bardzo konkretne korzyści. W trakcie spotkań, w których brałam udział, mówią, że przeszkoliły się, zdobyły nowy zawód, założyły firmę lub zmieniły pracę na elastyczną, dzięki czemu są w stanie poświęcić więcej czasu dzieciom — mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Kobiety korzystały przede wszystkim ze szkoleń i warsztatów zawodowych, które dotyczą prowadzenia własnej firmy, kursów komputerowych i językowych. Ponad 48 tys. pań otrzymało ponad 1 mld zł z POKL na rozpoczęcie własnego biznesu. Wsparcie polegało nie tylko na jednorazowej wypłacie dotacji (średnio 21,5 tys. zł), ale też na szkoleniach i doradztwie na każdym etapie zakładania firmy.

Z kolei ponad 12 tys. kobiet skorzystało z pomocy na rozpoczęcie działalności gospodarczej typu spin-off lub spin out (polegającej na komercjalizacji wiedzy naukowej i technologii). Jedną z pań, która założyła swoją firmę dzięki dotacjiz POKL, jest Paulina Wierzbicka-Ruszała.

— W ramach projektu realizowanego przez władze Warszawy i Akademię Leona Koźmińskiego najpierw zostałam przeszkolona, a potem otrzymałam 40 tys. zł dotacji. Dzięki niej moja firma z powodzeniem działa od stycznia 2011 r. Zachęcam wszystkie panie do prowadzenia własnego biznesu. To wymaga dużej determinacji, ale daje większą swobodę i satysfakcję — mówi Paulina Wierzbicka-Ruszała, prezes firmy Noa Cowork, z której usług korzysta ok. 60 przedsiębiorstw i freelancerów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kobiety aktywnie korzystają z dotacji