Kobiety wcale nie są lepsze w multitaskingu

opublikowano: 20-08-2019, 22:00

Płeć jednak nie robi aż takiej różnicy, gdy idzie o styl pracy — wynika z najnowszych badań opublikowanych w piśmie „PLOS One”.

Stereotyp się nie potwierdził: kobiety nie radzą sobie lepiej w koordynowaniu i wykonywaniu kilku zadań w krótkim, z góry określonym czasie. Przez lata miały jednak taką opinię — ze względu na to, że częściej niż mężczyźni to one zajmują się prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi, jednocześnie realizując się zawodowo. Naukowcy z Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Aachen w Niemczech przeprowadzili testy na 96 osobach (48 mężczyznach i 48 kobietach). Pierwsza grupa eksperymentów polegała na tym, że uczestnicy badania wykonywali dwie czynności jednocześnie. Miały one wykazać, jak kobiety i mężczyźni radzą sobie z osiąganiem efektów, gdy w tym samym czasie pojawi się konkurencyjna czynność do wykonania. Druga grupa eksperymentów miała sprawdzić, czy uczestnicy badania są w stanie szybko przekierować uwagę na inną czynność, co wiąże się z posiadaniem dobrych umiejętności kognitywnych (związanych ze zdolnościami naszego mózgu). Zadania polegały np. na tym, żeby na ekranie komputera przyporządkować litery do grup samogłosek lub spółgłosek. W przypadku liczb trzeba było je pogrupować jako parzyste i nieparzyste. Niezależnie od tego czy zadania wymagały podzielności uwagi, czy szybkości reakcji, czy wykorzystania jakichkolwiek innych umiejętności kognitywnych — kobiety i mężczyźni osiągali takie same efekty.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy