Kodeks VAT może nie powstać

opublikowano: 27-11-2017, 22:00

Chwieje się plan tzw. kodeksu należytej staranności VAT, który miał chronić przedsiębiorców. MF boi się, że może on być... instrukcją dla wyłudzaczy

Wiele wskazuje na to, że na marne mogą pójść wspólne prace zespołu ekspertów podatkowych i Ministerstwa Finansów (MF) nad stworzeniem katalogu działań weryfikujących kontrahentów i zabezpieczających firmy przed konsekwencjami uwikłania się w nieświadomą relację z oszustami. Z naszych informacji wynika, że MF usztywniło swoje stanowisko i proponuje rozwiązania, pod którymi nie chcą i nie mogą podpisać się eksperci. — Główny problem polega na tym, że ministerstwo nie chce teraz przyznać przedsiębiorcom gwarancji bezpieczeństwa, wynikającego z zastosowania się do wytycznych w zakresie weryfikacji kontrahentów.

Jeszcze we wrześniu Paweł Gruza, wiceminister finansów, informował, że dokument zawierający listę praktyk świadczących o należytej staranności firmy w VAT będzie gotowy do końca października. Tymczasem projektu nadal nie ma.
Zobacz więcej

OPÓŹNIENIE:

Jeszcze we wrześniu Paweł Gruza, wiceminister finansów, informował, że dokument zawierający listę praktyk świadczących o należytej staranności firmy w VAT będzie gotowy do końca października. Tymczasem projektu nadal nie ma. Marek Wiśniewski

A przecież sens opracowania kodeksu był taki, że gdy firma dokona wszystkich działań w nim opisanych, nie będzie ponosiła negatywnych konsekwencji, gdyby okazało się, że mimo tego nie ustrzegła się współpracy z oszustem. Obecnie MF nie zamierza przyznać podatnikom takich gwarancji. A pod brakiem gwarancji bezpieczeństwa dla podatników i niewiążącym dla organów skarbowych charakterem wytycznych eksperci z organizacji biznesowych się nie podpiszą, ponieważ nie mogą czegoś takiego autoryzować — mówi osoba zorientowana w sprawie.

Koncepcje do kosza

Ponadto resort finansów zaczął niechętnie patrzeć w ogóle na koncepcję stworzenia takiego kodeksu.

— Ministerstwo odrzuciło już dwie koncepcje projektu kodeksu, przedstawione przez doradców podatkowych. Niedawno pokazało swój pomysł, polegający na wydaniu zwykłych ostrzeżeń, które nie wiązałyby skarbówki. Chyba nie o to chodziło — dodaje inny rozmówca. Dowodem na takie komplikacje może być kolejne przesuwanie terminu publikacji projektu kodeksu. Pierwotnie MF informowało, że będzie on przedstawiony do końca października 2017 r. Nie udało się. Kolejnym terminem był koniec listopada. Już wiemy, że również nie zostanie dotrzymany. O przyczyny opóźnień zapytaliśmy MF. — Nie chcemy wypowiadać się na temat terminu końca prac nad projektem, ponieważ cały czas trwają — podało biuro prasowe ministerstwa. Stwierdziło też, że z ekspertami „współpraca układa się bardzo dobrze”.

— To nieprawda. Wszystko wskazuje na to, że od początku MF prowadziło jakąś grę z doradcami podatkowymi. Tylko stwarzało wrażenie, że chce opracować kodeks należytej staranności VAT i przyznać podatnikom gwarancje bezpieczeństwa. Możliwe, że na początku była dobra wola, ale później „góra” MF ją storpedowała. Zapadła niekorzystna dla podatników decyzja polityczna — mówi jeden z naszych rozmówców.

Obawy resortu

Symptomy takiego scenariusza opisaliśmy jakiś czas temu. Zawarte były w odpowiedzi wiceministra finansów Pawła Gruzy na interpelację jednego z posłów. Wiceminister zakreślił w niej punkt widzenia MF: wskazanie listy działań weryfikacyjnych, ale bez gwarancji bezpieczeństwa dla firm. Dlaczego resort boi się przyznać ochronę podatnikom stosującym się do kodeksu?

— Uważa, że taki zamknięty kodeksowy katalog działań weryfikacyjnych byłby instrukcją dla oszustów i wyłudzaczy, którzy i tak znaleźliby w nim luki — mówi jeden z ekspertów. Jak się dowiedzieliśmy, nawet jeżeli MF zmieni zdanie i powróci do koncepcji kodeksu należytej staranności w VAT, to najwcześniej wszedłby on w życie 1 kwietnia 2018 r., razem z ustawą o split payment (podzielona płatność VAT).

— Ministerstwo wysłało sygnał, że może przyznać gwarancje bezpieczeństwa tylko firmom stosującym mechanizm split payment, który zacznie obwiązywać 1 kwietnia 2018 r. Split payment miałby być główną przesłanką należytej staranności. Eksperci skłaniają się do zaakceptowania tego podejścia, aby nie poszły na marne tak długie prace nad projektem kodeksu — mówi osoba zbliżona do zespołu współpracującego z MF. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu