Koenigsegg zbliża się do Saaba

RAV,BLOOMBERG
opublikowano: 10-09-2009, 00:00

Producent samochodów pozostanie w szwedzkich rękach. Dzięki pomocy Chińczyków.

Producent samochodów pozostanie w szwedzkich rękach. Dzięki pomocy Chińczyków.

Wyścig do przejęcia szwedzkiego Saaba, jednego z najmniejszych producentów samochodów na Starym Kontynencie, dobiega końca. Wszystko wskazuje na to, że nowym właścicielem będzie Koenigsegg, szwedzki producent sportowych bolidów. W transakcji wesprze go Beijing Automotive Industry Holding (BAIC), najszybciej rozwijający się koncern motoryzacyjny w Państwie Środka.

— To ważny krok na drodze do nowego Saaba. Mamy już przygotowany biznesplan oraz wiarygodnych partnerów — twierdzi Christian von Koenigsegg, założyciel firmy produkującej bolidy.

Z informacji opublikowanych przez producenta wynika, że dzięki sprzedaży części akcji BAIC udało się zdobyć brakujące 412 mln USD na przejęcie 100 proc. walorów Saaba. Szczegóły transakcji zostaną podane w przyszłym miesiącu.

— Połączenie sił dodatkowo da szansę na zwiększenie udziałów w chińskim i międzynarodowym rynku — zapewnia Christian von Koenigsegg.

Firma już rozpoczęła negocjacje w sprawie rządowych gwarancji na kredyt, o który Saab wystąpił do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pieniądze się przydadzą, bo producent saabów od lat zmaga się z problemami finansowymi.

Od 2000 r. Saab tylko raz zanotował zysk. W ubiegłym roku sprzedaż spadła o 25 proc., do 93,4 tys. aut.

BAIC to niejedyny chiński producent, który zamierza inwestować w Szwecji. Wczoraj Geely Holding Group, jeden z największych producentów aut w Chinach, poinformował, że chce przejąć Volvo, należące obecnie do amerykańskiego Forda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV,BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy