Koleją pod górkę nad morze

ET
opublikowano: 13-06-2007, 00:00

Już w lipcu ruszą prace modernizacyjne przy linii kolejowej z Warszawy do Trójmiasta. Front robót na razie będzie ograniczony.

Już w lipcu ruszą prace modernizacyjne przy linii kolejowej z Warszawy do Trójmiasta. Front robót na razie będzie ograniczony.

Najpierw prace zaczną się na północnym końcu linii ze stolicy nad morze — w Gdyni. Wczoraj PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z konsorcjum, któremu przewodzi Budimex Dromex, na modernizację stacji Gdynia Osobowa. Wartość kontraktu wynosi 146 mln zł (38 mln euro netto). Roboty powinny ruszyć już w lipcu. To będzie pierwszy etap modernizacji linii kolejowej ze stolicy do Gdyni. Drugi również rozpocznie się w lipcu, na przeciwnym jego końcu na odcinku Warszawa — Legionowo. PKP PLK chcą podpisać umowę na wykonanie tych prac pod koniec lipca.

Potem przyjdzie czas na kolejne odcinki. PKP PLK zastanawiają się, czy na czas remontów nie wyłączać z ruchu linii, przy których trwają prace, na co naciskają wykonawcy robót. Możliwe jednak, że pociągi będą po nich kursowały, ale nieco rzadziej niż obecnie.

Bez zakłóceń w ruchu raczej się nie obejdzie, do czego podróżni muszą się przyzwyczaić, gdyż prace remontowe zaplanowane są na kilka najbliższych lat. Pierwszy etap — remont gdyńskiej stacji — powinien zakończyć się w ciągu 30 miesięcy. Marek Stańczyk, wiceprezes Budimeksu Dromeksu, deklarował wczoraj, że termin ten na pewno zostanie przyspieszony, bo ze względu na galopujące ceny materiałów i robocizny nie sposób zmieścić się w ustalonym budżecie w dwa i pół roku.

Cała linia Warszawa — Gdynia ma być gotowa przed Euro 2012. Po zmodernizowanej trasie pociągi tradycyjne będą jeździć z prędkością do 160 km/h. Wartość całej inwestycji wynosi 475,5 mln euro, z czego 84 proc. pochodzi z unijnego funduszu spójności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu