Koleje szukają partnera

Emil Górecki
opublikowano: 11-09-2007, 00:00

Polskie Koleje Państwowe rozpoczęły rokowania w sprawie modernizacji dworca Warszawa Zachodnia. Zakończą się w połowie 2008 r.

Polskie Koleje Państwowe rozpoczęły rokowania w sprawie modernizacji dworca Warszawa Zachodnia. Zakończą się w połowie 2008 r.

Realizacja inwestycji ma się zakończyć do 2012 r. Na powierzchni 17 tys. mkw. powstanie nowoczesny kompleks. Obok samego dworca przewidziano 10-kondygnacyjny obiekt z parkingami Parkuj i Jedź na minimum 800 samochodów i zadaszone perony o powierzchni 63 tys. mkw.

Na dworcu oprócz powierzchni dla pasażerów będą powierzchnie biurowe, hotelowe, usługowe, rekreacyjne, handlowe oraz ciągi komunikacyjne, które połączą go z parkingami, komunikacją miejską i planowanymi przez urząd miasta inwestycjami drogowymi.

Przyszłe funkcje dworca zostały uzgodnione z władzami stolicy. Rolą inwestora będzie sfinansowanie budowy w zamian za udziały w przychodach z inwestycji.

W najbliższych tygodniach PKP zaprosi inwestorów do rokowań w związku z budową nowego dworca kolejowego Warszawa Wschodnia.

W najbliższych latach, oprócz warszawskich dworców Wschodniego, Zachodniego i Gdańskiego, do modernizacji przewidziano dworce główne we Wrocławiu, Kielcach, Szczecinie, Poznaniu, Gdyni i Sopocie. Wartość tych inwestycji to około 1,5 mld EUR. PKP chcą stworzyć w tych lokalizacjach nowoczesne dworce i centra biznesowe.

Na potencjalnych inwestorów PKP czekają do listopada. Do połowy 2008 r. w dwuetapowych rokowaniach PKP wybierze partnera i inwestora finansowego. Wspólnie z nim opracowany zostanie projekt architektoniczno-budowlany i wybrany wykonawca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu