Kolejna nerwowa sesja

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-07-2008, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po udanym starcie notowań na amerykańskiej giełdzie, szybko do kontrataku przeszła strona podażowa. W efekcie, przez większą część dnia na Wall Street trwało przeciąganie liny. Na finiszu indeksy zaczęły jednak gwałtownie powiększać straty. Inwestorzy mając w perspektywie skrócone notowania w czwartek i brak sesji w piątek woleli pozbywać się akcji.

Nastroje na parkiecie próbował tonować sektor finansowy. To następstwo lekkiego wytłumienia obaw o kondycję czołowych banków (pojawiły się komentarze, że nie będą musiały szukać dodatkowych kapitałów, a przynajmniej nie w skali jaką zakładają czarne scenariusze). Jednak relatywnie złe sygnały z gospodarki skutecznie zniechęcały popyt.

Według danych niezależnej agencji ADP, w sektorach prywatnych w czerwcu ubyło 79 tysięcy etatów. Analitycy oczekiwali spadku jedynie o 20 tys. Zgodny z oczekiwaniami okazał się odczyt wskaźnika zamówień w przemyśle (+0,6 proc.), ale w dużej mierze dodatnia zmiana to rezultat wysokich cen surowców, zaś zamówienia na dobra o dłuższej trwałości nie zmieniły się. Kolejnym niepokojącym sygnałem okazał się spadek zapasów ropy.

Kolejną sesję trwała wyprzedaż papierów spółek uzależnionych od kosztów paliw. Na cenzurowanym znalazły się m.in. akcje FedEx, giganta spedycyjnego oraz Caterpillar, potentata rynku sprzętu budowlanego.

Tadeusz Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy