Kolejne oskarżenia rządu USA wobec Huawei

opublikowano: 13-02-2020, 19:49

Rząd USA skorzystał z prawa, które w przeszłości służyło do walki z mafią, aby oskarżyć Huawei Technologies Co. o trwającą dekady kradzież własności intelektualnej.

Huawei oskarżane było dotychczas w USA o naruszenie sankcji nałożonych na Iran i Koreę Północną. Nowe oskarżenie oznacza potencjalny znaczący wzrost kary, w obliczu której stanęła największa chińska spółka telekomunikacyjna.

Zarzut kradzieży, o którym mowa w akcie oskarżenia złożonym w sądzie na Brooklynie w Nowym Jorku, na wynikać z „długofalowej praktyki Huawei polegającej na wykorzystywaniu oszustw i wprowadzania w błąd w celu wyłudzenia wyrafinowanej technologii od amerykańskich podmiotów”.

USA postawiły zarzuty także dyrektor finansowej Huawei i jednocześnie córce założyciela spółki, Meng Wanzhou. Jest ona obecnie w Vancouver w Kanadzie gdzie toczy się sprawa o jej ekstradycję do USA. Amerykanie oskarżają Meng o oszukanie banków i twierdzą, że oszukiwała informując o relacjach biznesowych Huawei z Iranem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane