Kolejne plotki przed decyzją ECB

  • Marek Rogalski
opublikowano: 04-06-2014, 11:31

Jak spekuluje dzisiaj Bloomberg, Europejski Bank Centralny może w najbliższy czwartek dokonać wyraźnej korekty w dół w kwestii prognoz inflacyjnych dając tym samym sygnał, że jutrzejsze cięcie stopy referencyjnej i depozytowej o 10-15 p.b. (jak oczekuje rynek) nie będzie ostatnim.

Jednocześnie ECB ma też rozważyć wprowadzenie programu wsparcia kredytowego dla małych i średnich firm na wzrósł tego, co zrobił w 2012 r. Bank Anglii (tzw. Funding for Lending Scheme). Pytanie, zatem o szczegóły i o skalę tego programu – w pewnym sensie można to uznać za mix działań LTRO i skupu aktywów ABS. Tylko, że pierwsze dwa programy LTRO były poważne, jeżeli chodzi o kwoty, więc teraz łatwo będzie o rozczarowanie. Oczywiście ECB odmówił komentarza do tych rewelacji, ale jeżeli się potwierdzą, to korekta wzrostowa na EUR/USD będzie coraz bardziej prawdopodobna. Dzisiejsze dane PMI dla usług w strefie euro można uznać za neutralne (53,2 pkt. w maju)- tradycyjnie już w dół ciągnie Francja (49,1 pkt.), ale nieźle radziły sobie Włochy (51,6 pkt.) i w pewnym sensie też Niemcy (56,0 pkt.). Kluczowym wydarzeniem w najbliższych godzinach będzie odczyt ADP o 14:15, czyli prywatnego raportu nt. miesięcznej sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Szacunki zakładają, że wskaże on na przyrost 213 tys. nowych etatów w sektorze prywatnym wobec 220 tys. w kwietniu. Oczywiście lepsze dane podgrzeją nastroje przed piątkowymi danymi Departamentu Pracy i będą miały wpływ na dolara. Warto jednak pamiętać o tym, że umocnienie się amerykańskiej waluty do pozostałych, które było widoczne w godzinach wieczornych i nocnych, w dużej mierze jest wynikiem wyraźnego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji.

Na wykresie EUR/USD widać, że rynek wyraźnie zawrócił z testowanego wczoraj oporu w rejonie 1,3645. Ponownie znaleźliśmy się przy barierze 1,36, skąd blisko do ważnego wsparcia na 1,3585, które wczoraj zostało dość dobrze wybronione mimo niższego odczytu inflacji HICP w strefie euro (0,5 proc. r/r). We wczorajszym komentarzu popołudniowym zwracałem uwagę, że część uczestników rynku może zacząć zamykać krótkie pozycje w euro jeszcze przed decyzją ECB w obawie, że doprowadzi ona do rozczarowania i da impuls większej korekcie wzrostowej. Dlatego też dzisiaj, jeżeli dane ADP z USA o godz. 14:15 nie będą wyraźnie lepsze od prognoz, to rejon wsparcia 1,3585 nie powinien zostać wyraźnie naruszony, a po południu może pojawić się korekta wzrostowa na EUR/USD. Jeżeli złamiemy okolice 1,3647, to rynek może celować w rejon ważnych oporów 1,3668-72.

Wykres dzienny EUR/USD

Świetne dane makro napłynęły dzisiaj rano ze Szwecji. Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 3,0 proc. m/m i 0,6 proc. r/r, co jest wynikiem znacznie lepszym od oczekiwań (2,0 proc. m/m i -1,2 proc. r/r), a zwłaszcza w porównaniu z tym, co miało miejsce w marcu. W efekcie nie dziwi umocnienie korony szwedzkiej na, co wskazywaliśmy uwagę wczoraj po południu. Niemniej dopiero zejście poniżej 9,05-9,06 na EUR/SEK byłoby średnioterminowym sygnałem do spadków. W przeciwnym razie nie można wykluczyć próby powrotu w rejon 9,0950-9,1050, zwłaszcza w kontekście jutrzejszego rozczarowania komunikatem ECB, który może podbić wycenę euro w relacji do innych walut.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – Główny analityk walutowy DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Kolejne plotki przed decyzją ECB