Kolejne uproszczenia dla podatników

opublikowano: 14-10-2013, 00:00

Jest już gotowa kolejna, czwarta już tzw. deregulacja autorstwa resortu gospodarki. Rewolucji nie zapowiada, ale będą uproszczenia.

Projekt przyszłej ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej został właśnie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Jego autor, Ministerstwo Gospodarki (MG), czeka na uwagi innych urzędów do 24 października br., a organizacji, w tym przedsiębiorców — do 12 listopada br. Projekt jest kontynuacją wcześniejszych działań MG na rzecz ułatwień i uproszczeń przepisów dotyczących wykonywania działalności gospodarczej, wprowadzanych w latach 2011- 13. Dokonano nimi łącznie 284 zmiany w 109 ustawach. Projekt czwartej deregulacji przewiduje 45 nowych rozwiązań, które zmienią 31 ustaw.

Projektodawca deklaruje, że to powinno poprawić płynność finansową przedsiębiorców, wesprzeć inwestycje, ograniczyć obowiązki informacyjne, sprzyjać społecznej odpowiedzialności biznesu oraz sprawnej administracji. Celom tym mają służyć m.in. nowelizacje ustaw podatkowych — o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT), od towarów i usług (VAT) oraz akcyzowym. To nie będzie rewolucja. Tylko nieliczne z przygotowywanych zmian (łącznie 14) mogą wpłynąć na zmniejszenie obciążeń podatkowych, o czym wielokrotnie pisaliśmy w „PB” (założenia przygotowywanej ustawy zostały przez rząd przyjęte 23 kwietnia br.). MG proponujenp., aby darmowy transport pracowników do zakładu pracy, organizowany i finansowany przez pracodawcę, był zwolniony z PIT.

Wprowadzenie takiej ulgi oznacza także dla przedsiębiorców zmniejszenie obowiązków ewidencyjnych — pracochłonnych, bo prowadzonych dla ustalenia przychodów poszczególnych pracowników, którzy korzystają z bezpłatnych dowozów. Projekt zawiera też zwolnienie z VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej dla osób objętych pomocą społeczną.

Projekt tzw. czwartej deregulacji zapowiada więcej uproszczeń w formalnym wywiązywaniu się z obowiązków wobec fiskusa niż zwolnień od podatków. Jedna z korzystnych zmian to ujednolicenie terminu powstania obowiązku podatkowego w PIT i CIT z rozliczeniem VAT w przypadku przyjmowania zaliczek (ewidencjonowanych w kasach fiskalnych) na poczet zamówionych dostaw towarów i usług.

Datą powstania przychodu ma być dzień wypłaty. Obecnie w podatkach dochodowych zaliczki nie są traktowane jak przychód w danym okresie sprawozdawczym, a w VAT każda stanowi podstawę opodatkowania, w ciągu 7 dni od jej pobrania. To powoduje, że często podatnik musi odrębnie rozliczać obrót kasowy dla celów VAT i podatku dochodowego. Inne z uproszczeń to zapowiedź zniesienia obowiązku uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, co wymaga wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 170 zł. Po zmianach potwierdzenie będzie wydawane przez urząd skarbowy na wniosek podatnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Kolejne uproszczenia dla podatników