Kolejny argument dla EBC

Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
28-03-2014, 15:52

W porannym komentarzu pisaliśmy o istotności dzisiejszych danych z Niemiec. Inflacja za naszą zachodnią granicą wyniosła w marcu 1,0% rok do roku. Jest to odczyt niższy od oczekiwanego.

Sam odczyt finalny nie był już niespodzianką dla rynku, ponieważ wcześniej poznaliśmy odczyty z niemieckich landów, które również były niższe od oczekiwań.

Niemcy są najważniejszą gospodarką w Strefie Euro, dlatego ich głos może przesądzić o kolejnym kroku EBC w celu luzowania polityki monetarnej. Do tej pory Jens Weidmann stanowczo sprzeciwiał się takim rozwiązaniom, ale skoro inflacja spada również w Niemczech, to niewykluczone, iż zmieni zdanie. Sam ostatnio stwierdził, że nie można wykluczyć programu skupu aktywów w Europie. Rosną zatem szanse na dalsze luzowanie ze strony EBC, natomiast rośnie także kurs euro, co teoretycznie nie powinno mieć miejsca.

Dzieje się tak ponieważ rynek nadal nie wierzy w konkretne działania ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydowanie woli stosować komunikaty słowne od prawdziwych środków mających pobudzić wzrost cen w Strefie. Właśnie dlatego każda decyzja EBC o luzowaniu polityki monetarnej będzie rozpatrywana w kategorii niespodzianki, a jej wpływ na rynek powinien być znaczący.

Inną ciekawą parą do obserwacji w dniu dzisiejszym był USDJPY, gdzie pokonaliśmy ważny poziom na 102,67. Tym samym otwiera się droga do dalszych wzrostów na tej parze walutowej.

Przed nami jeszcze wystąpienie Esther George z FED o 18:15 i Jensa Weidmanna z EBC o 18:30. Zwłaszcza to drugie wystąpienie może mieć wpływ na rynek, o ile szef Bundesbanku odniesie się do dzisiejszych danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejny argument dla EBC