Czytasz dzięki

Kolejny bank ze stałą stopą

Michał Kisiel, Bankier.pl
opublikowano: 24-05-2018, 22:00

Klienci ING Banku Śląskiego mają możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem.

ING Bank Śląski to kolejna instytucja, która wprowadza do oferty kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem. Od kilku lat produkty takie stara się promować Komisja Nadzoru Finansowego zaniepokojona dominacją hipotek o zmiennej cenie. Na razie wysiłki te przynoszą dość mizerne efekty. Kredyty ze stałą stopą ma w ofercie kilka banków (m.in. największy gracz na tym rynku — PKO BP), ale nie cieszą się one zainteresowaniem klientów.

Zobacz więcej

Fot. Andrzej Bogacz-FORUM

Propozycja ING Banku Śląskiego opiera się na 60-miesięcznym okresie stałego oprocentowania. Jeśli klient wybierze taką opcję, w pierwszym okresie obowiązywania zablokowanej stopy nie ma możliwości „przeprowadzki” na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem.

Po pięciu latach spłaty kredytobiorca będzie mógł przedłużyć okres obowiązywania stałej stopy na kolejne 60 miesięcy. W przeciwnym wypadku nastąpi zmiana na kredyt oparty o dobrze znaną obecnym kredytobiorcom ING konstrukcję — WIBOR 6M plus marża. Po takiej decyzji nie będzie już możliwości powrotu do stałego oprocentowania.

Nowy kredyt dostępny jest od 21 maja. Warunki cenowe w ING Banku Śląskim będą aktualizowane co tydzień. Obecnie klient ma do wyboru kilka opcji. W ofercie standardowej oprocentowanie wynosi 4,79 proc., a prowizja — 1,9 proc. Otrzymanie takiego kredytu nie wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań dotyczących sprzedaży krzyżowej.

W ofercie „Łatwy start” oprocentowanie stałe wynosi 4,69 proc., a prowizja — 0 proc. Wymagane jest otwarcie konta osobistego i regularne wpływy. W ofercie „Lekka rata” oprocentowanie to 4,39 proc., a prowizja 1,9 proc. Na cross sell składają się ROR i regularne wpływy. W promocji „Mieszkaj bez kompromisów” (do 24.6.2018) oprocentowanie wynosi 3,98 proc. (wariant „Lekka rata”, prowizja 1,69 proc.) lub 4,14 proc. (wariant „Łatwy start”, bez prowizji). W ofercie EKO kredyt hipoteczny — 4,04 proc., bez prowizji.

Oprocentowanie kredytów ze stałą stopą jest znacząco wyższe niż zobowiązań opartych na stawce WIBOR. To jedna z cech tego rodzaju produktu — klient płaci premię za pewność stałości obciążeń i ma szansę utrzymać niski koszt obsługi długu, jeśli w pięcioletnim okresie rynkowe stopy procentowe pójdą w górę.

W ING Banku Śląskim aktualne oprocentowanie kredytów ze zmienną stopą jest niższe od oprocentowania kredytu ze stałą stopą o 0,51 pp., niezależnie od typu oferty. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kisiel, Bankier.pl

Polecane