Czytasz dzięki

Koło ratunkowe dla samorządów

  • Tadeusz Markiewicz
opublikowano: 24-07-2013, 00:00

Resort finansów złagodzi rygory zadłużenia, by lokalne władze mogły sięgać po unijną kasę.

Apele samorządowców, by zreformować wchodzący w przyszłym roku indywidualny wskaźnik zadłużenia, zaczynają znajdować posłuch gmachu przy ul. Świętokrzyskiej. Resort finansów przygotowuje ułatwienia inwestycyjne dla gmin, powiatów i województw, które mają zaowocować przyśpieszeniem inwestycji — podała Polska Agencja Prasowa (PAP).

A z tymi ostatnimi nie jest różowo. W ubiegłym roku wydatki majątkowe samorządów w porównaniu z 2011 r. skurczyły się o 16 proc., do 35,6 mld zł. Co gorsza, agencja Fitch przewiduje, że w kolejnych latach też będą się zmniejszać, co dla ministra finansów wcale nie jest dobrą wiadomością, bo oznacza m.in. niższe dochody z VAT. Taki jest efekt przygotowań samorządów do wymogów nowego limitu zadłużenia, który już wymusił na nich konieczność poprawy wyników operacyjnych i wyhamowanie inwestycji. Resort finansów proponuje dwie zmiany.

Pierwsza polega na tym, że odsetki od zobowiązań zaciągniętych na wkład własny do inwestycji współfinansowanych przez UE mają być wyjęte spod rygoru wskaźnika zadłużenia. Obecnie muszą być wliczane i obciążają wynik samorządu.

Drugą ulgą jest bezterminowe wyłączenie zobowiązań na wkład własny do projektów unijnych. Dziś obowiązuje ono jedynie do 90 dni po ukończeniu projektu, a po tym terminie zobowiązania obciążają samorządową książkę. Po zmianach nie będą w ogóle wliczane do długu w przypadku projektów realizowanych w latach 2013-15, pod warunkiem że inwestycje będą współfinansowane przez UE co najmniej w 60 proc.

— W najbliższych dniach przekażemy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu informację o działaniach mających na celu ułatwienie inwestycji samorządowych. Dzięki złagodzeniu ograniczeń prawnych obowiązujących jednostki samorządu terytorialnego zwiększy się możliwość absorpcji pieniędzy unijnych — mówi informator PAP z resortu finansów. Czy tak się rzeczywiście stanie? Samorządowcy są podzieleni.

— Wyłączenie zobowiązań i odsetek spod rygoru indywidualnego wskaźnika zadłużenia jest dużym ułatwieniem dla samorządowców i rzeczywiście może przyśpieszyć absorpcję pieniędzy z Brukseli — uważa Beata Orczyk, skarbnik powiatu wielickiego.

Sceptyczny pozostaje Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich, który nie spodziewa się wzrostu inwestycji komunalnych. — Każda forma wsparcia dla samorządów cieszy — nawet tak drobna jak ta. Oczekujemy jednak, że za tym małym kroczkiem pojawi się duży. Samorządy potrzebują systemowych rozwiązań zapewniających im stabilne dochody, a nie gaszenia pożarów — uważa Marek Wójcik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Polecane