Komentarz walutowy XTB: Wiara w ożywienie podkopana

Marcin Kiepas
opublikowano: 14-05-2009, 09:38

W czwartek rano euro traci na wartości do  dolara, w ślad za dalszym pogorszeniem nastrojów na rynkach akcji. O godzinie 9:28 kurs EUR/USD testował poziom 1,3557 dolara, wobec 1,3589 wczoraj pod koniec dnia.

Opublikowane w środę gorsze od prognoz dane o marcowej produkcji przemysłowej w Strefie Euro (-2 proc. wobec oczekiwanych -0,9 proc.) i kwietniowej sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych (-0,4 proc. wobec oczekiwanego braku zmian) podkopały wiarę inwestorów w rychłe ożywienie gospodarcze, stając się doskonałym pretekstem do realizacji zysków na rynkach akcji. To natomiast przełożyło się na osłabienie euro w relacji do dolara.

Jak długo będą trwały spadki na giełdach i idąca z nimi w parze przecena EUR/USD? O tym zadecyduje szybkość, z jaką pojawią się czynniki, które przywrócą inwestorom wiarę w ożywienie głównych światowych gospodarek. Dziś na horyzoncie takich potencjalnych czynników brak.

Środowe spadki EUR/USD negatywnie wpływają na krótkoterminową sytuację techniczną tej pary. Utworzona na wykresie dziennym, druga kolejna podażowa świeca, której znaczenie wzmacnia opór na 1,3653-1,3731 dolara, stanowi prostą zapowiedź korekty. Pierwszym liczącym się wsparciem jest obecnie strefa 1,3460-1,3510 dolara, jaką na wykresie godzinowym wyznacza 4-tyg. linia trendu wzrostowego, a na wykresie dziennym połowa długiej białej świecy z ostatniego piątku. Ewentualne przełamanie wsparcia na 1,3460-1,3510 dolara otworzy drogę w okolice 1,32 dolara.

W średnim terminie, po tym jak kurs EUR/USD wybił się 4 maja br. powyżej kilkumiesięcznej linii bessy, dalej przewagę ma strona popytowa.

Marcin Kiepas
Autor jest specjalistą X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Komentarz walutowy XTB: Wiara w ożywienie podkopana