Komiksowo przeciwko VAT

PAP
28-08-2010, 18:47

W sobotę przed Sejmem blisko 30 osób przez ok. godzinę czytało komiksy, aby zaprotestować przeciwko wprowadzeniu VAT-u na  książki i prasę specjalistyczną, co ma nastąpić 31 grudnia.

Jak powiedział PAP Tomasz Pastuszka z Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego, "cichy protest" przed Sejmem jest skierowany do rządzących i opinii publicznej. "Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że z końcem roku książki podrożeją. Niektórzy nawet teraz nie wiedzą, że jest zerowy VAT na książki" - podkreślił.

Zdaniem Pastuszki Polska zbyt późno zwróciła się do Komisji Europejskiej, aby zachować zerową stawkę VAT na książki. "Samo wysłanie pisma do Komisji Finansów nie wystarczy. Takie inicjatywy trzeba lobbować, przedstawiać, że ten rynek i tak dogorywa, że coraz mniej książek się wydaje" - zaznaczył. Jego zdaniem pieniądze uzyskane z opodatkowania książek, co - jego zdaniem - jest w tej chwili nieuchronne, należałoby przeznaczyć na promocję kultury i czytelnictwa w Polsce.

Uczestnicy publicznego czytania podpisywali także komiks, który chcieliby przekazać premierowi Donaldowi Tuskowi. Anna Pastuszka powiedziała, że wybór komiksu pt. "Esencja" autorstwa Krzysztofa Gawronkiewicza (rysunki i kolory) i Grzegorza Janusza (scenariusz) nie jest przypadkowy. "Przedstawia historię, w której farmaceuta opracowuje recepturę umożliwiającą skraplanie książek. Dzięki tej recepturze książki stają się łatwo dostępne - ludzie mogą teraz pić książki" - powiedziała. Dodała też, że akcja komiksu rozgrywa się w Warszawie.

28 sierpnia przypada Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Podobne spotkania, jak to przed Sejmem, zaplanowano w sobotę również w Krakowie i Poznaniu.

31 grudnia 2010 roku kończy się w Polsce okres obowiązywania zerowej stawki VAT dla książek oraz prasy specjalistycznej - upływa, bowiem okres przejściowy na stosowanie preferencyjnych stawek VAT, wynegocjowany przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, a przedłużony w 2007 roku.

Zarówno wydawcy jak i księgarze obawiają się konsekwencji wprowadzenia od stycznia 2011 r. 7-procentowej stawki VAT na książki i prasę specjalistyczną. Także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważa, że należy utrzymać w Polsce dotychczasową stawkę VAT dla tego typu wydawnictw.

Minister finansów Jacek Rostowski wystąpił do Komisji Europejskiej o przygotowanie propozycji legislacyjnej, która umożliwiłaby Polsce stosowanie obowiązującej obecnie zerowej stawki VAT na książki również w następnych latach.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Komiksowo przeciwko VAT