Kominy mają runąć

JK, IAR
opublikowano: 13-07-2012, 00:00

Rząd znowu przymierza się do zniesienia ustawy kominowej. Tym razem w spółkach kluczowych.

Po wakacjach Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) ma przedstawić projekt nowelizacji ustawy ograniczającej tzw. kominy płacowe. Miesięczny limit 19 tys. zł brutto przestanie obejmować menedżerów spółek o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i skarbu państwa.

— Chodzi o to, by najważniejsze dla państwa spółki były kierowane przez najlepszych z najlepszych, których chętnie zatrudnia też sektor prywatny. Takie osoby muszą otrzymywać wynagrodzenia rynkowe. Dziś dostają od 30 do 50 proc. mniej niż szefowie prywatnych firm — mówi Jan Bury, wiceminister skarbu.

Ograniczeń zarobków nie byłoby w takich spółkach, jak np. Lotos, PGNiG, PGE, PSE Operator, Gaz-System czy Tauron. Kominówka obowiązuje od ponad 11 lat. Jest jedną z najczęściej obchodzonych polskich ustaw. Tajemnicą poliszynela jest, że wielu menedżerów w spółkach z większościowym udziałem skarbu państwa zarabia więcej, niż pozwala kominówka. Ustawa jest jednak utrzymywana z przyczyn politycznych — teoretycznie jest tamą przed wypłacaniem nadmiernych wynagrodzeń w spółkach skarbu. Już kilka razy miała zniknąć. W listopadzie 2009 r. jej zniesienie zapowiadał… Jan Bury, wiceminister skarbu. Z tych deklaracji do dziś jednak nic nie wynikło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK, IAR

Polecane