Komisja zdrowia chce aby premier powoływał i odwoływał prezesa NFZ

Polska Agencja Prasowa SA
18-07-2006, 19:42

Senacka komisja zdrowia bez poprawek poparła we wtorek nowelizację ustawy zdrowotnej, zgodnie z którą premier na wniosek ministra zdrowia powołuje i odwołuje prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Senacka komisja zdrowia bez poprawek poparła we wtorek nowelizację ustawy zdrowotnej, zgodnie z którą premier na wniosek ministra zdrowia powołuje i odwołuje prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

W ubiegły czwartek taką nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych uchwalił Sejm.

Obecnie prezesa Funduszu powołuje i odwołuje Rada Funduszu, na wniosek ministra zdrowia. Zgodnie z nowelizacją, to szef rządu będzie powoływał i odwoływał prezesa NFZ. Rada Funduszu będzie tylko wyrażać swoją opinię w tej sprawie.

Nowelizacja zakłada także, że w przypadku rażącego naruszenia obowiązków ustawowych przez prezesa NFZ, premier na wniosek ministra zdrowia może go odwołać, bez zasięgania opinii Rady Funduszu.

Zdaniem wnioskodawców - posłów PiS, nowelizacja ma na celu zwiększenie kontroli ministra zdrowia nad NFZ. Podobnego zdania jest wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Jak podkreślał wielokrotnie, propozycja zmiany jest zgodna z programem PiS, w którym zapowiadano wzmocnienie kontroli rządu nad NFZ.

Tymczasem w ocenie posłów PO i SLD zmiana ustawy zdrowotnej dotycząca sposobu powoływania prezesa NFZ ma umożliwić odwołanie obecnego prezesa Funduszu Jerzego Millera i powołanie na to stanowisko posła PiS Andrzeja Sośnierza.

Pierwotnie w projekcie nowelizacji posłowie proponowali, żeby prezesa Funduszu powoływał i odwoływał minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu. Jednak w ubiegły wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia posłanka PiS Jolanta Szczypińska zgłosiła autopoprawkę do projektu, tak, aby było to w gestii szefa rządu.

Odwołania Millera ze stanowiska prezesa Funduszu chciał były premier Kazimierz Marcinkiewicz, który zwrócił się w maju do prezesa NFZ, by zrezygnował ze stanowiska. Marcinkiewicz zarzucił Millerowi, że nie informował rządu o dodatkowych środkach w NFZ. Chodzi o dodatkowe 240 mln zł na podwyżki dla pracowników z podstawowej opieki zdrowotnej oraz rezerwę w wysokości 800 mln zł, która ma być przeznaczona na podwyżki dla pracowników medycznych od października tego roku.

Wówczas na prośbę premiera minister zdrowia Zbigniew Religa złożył wniosek o odwołanie Millera i powołanie na jego miejsce Sośnierza. W Radzie Funduszu zabrakło jednak jednego głosu do odwołania Millera.

Sośnierz, obecnie poseł PiS, był szefem Śląskiej Kasy Chorych. Był również posłem Platformy Obywatelskiej, z której odszedł, bo publicznie krytykował kierownictwo swej partii za brak porozumienia z PiS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komisja zdrowia chce aby premier powoływał i odwoływał prezesa NFZ