KOMORNIKI LICZĄ NA POZYSKANIE KAPITAŁU

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 31-10-2000, 00:00

KOMORNIKI LICZĄ NA POZYSKANIE KAPITAŁU

Zagraniczne firmy ulokowały w gminie kilkadziesiąt milionów złotych

WYJŚCIE Z CIENIA: Przez wiele lat rządzona przez wójta Zdzisława Kopczyńskiego gmina Komorniki była w cieniu Tarnowa Podgórnego. Teraz sytuacja się zmienia. fot. Jacek Łaszczewski

Zdzisław Kopczyński, burmistrz podpoznańskiej gminy Komorniki, wierzy, że gminę czeka boom gospodarczy. Wszystko za sprawą planowanej autostrady A2, przebiegającej przez gminne tereny, oraz bliskości Poznania. Już teraz zagraniczne firmy zainwestowały w Komornikach kilkadziesiąt milionów zł, a ceny gruntów wzrosły o 100 proc.

Jeszcze kilka lat temu Komorniki zdecydowanie odstawały od położonej po sąsiedzku gminy Tarnowo Podgórne, o której sukcesach inwestycyjnych głośno było w całej Polsce.

— Myślę, że wzrost zainteresowania inwestorów Komornikami wynika z konkretyzowania się planów budowy autostrady A2. W przyszłości na terenie gminy będą dwa zjazdy z autostrady — w Komornikach i Głuchowie. Węzeł komornicki jest już budowany. W efekcie zyskamy bardzo dogodne połączenie z Berlinem. Przez gminę wiedzie także strategiczny szlak drogowy — trasa nr 5. W połączeniu z bliskością aglomeracji poznańskiej przyczynia się to do wzrostu zainteresowania naszą gminą ze strony inwestorów — mówi Zdzisław Kopczyński, wójt Komornik.

Oczyszczalnia i kanalizacja

— Prowadzimy politykę proinwestycyjną i staramy się likwidować bariery administracyjne. To powinno zaowocować w przyszłości kolejnymi inwestycjami — uważa Zdzisław Kopczyński.

17 października została oddana do użytku kosztująca prawie 19 mln zł oczyszczalnia ścieków, która całkowicie zaspokaja potrzeby gminy. Żeby ją ukończyć, konieczne było zdobycie dodatkowych środków finansowych (dotacji, kredytów). Teraz inwestycje koncentrują się na budowie sieci kanalizacyjnej. Plany przewidują, że powstanie jej 150 km, a cała inwestycja zakończy się w 2007 r.

Grunty zdrożały 100 proc.

Komornikami, leżącymi w bezpośredniej bliskości Poznania, interesują się firmy developerskie i budowlane.

— Naszym atutem są gotowe plany zagospodarowania przestrzennego. Wyznaczyliśmy w nich wiele terenów pod zabudowę mieszkaniową i działalność gospodarczą — opowiada Zdzisław Kopczyński.

Na przełomie 2000 i 2001 r. firma developerska Pajo zakończy realizację osiedla dla około 1,5 tys. mieszkańców w Plewiskach. Do inwestycji o charakterze rezydencjonalnym przygotowuje się Budimex.

— Prowadzimy również rozmowy z Gorzowskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, w sprawie budowy na naszych gruntach tanich mieszkań — dodaje Zdzisław Kopczyński.

Ubolewa on, że przed kilku laty poprzedni zarząd gminy Komorniki mało aktywnie skupował ziemię od rolników po korzystnej cenie. Dzisiaj, kiedy wiadomo, że przez Komorniki przebiegać będzie autostrada A2, grunty podrożały nawet o 100 proc. i kosztują od 45 do 115 zł za mkw.

Niedokładne szacunki

Na terenie gminy ulokowały się dotąd tak znane firmy jak Viesemann, Arko, Stalexport Wielkopolska, Servisco i Hšrmann Polska. Jednak ani władze gminy, ani Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych nie potrafią oszacować precyzyjnie wielkości zainwestowanych dotąd w gminie pieniędzy.

— Nie prowadziliśmy dotąd takich szacunków. Ale z całą pewnością kwota ta sięga kilkudziesięciu milionów złotych. Jedną z ostatnich inwestycji poczyniła Poczta Polska, która za 752 tys. zł nabyła grunt w Głuchowie. Powstanie na nim terminal — wyjaśnia Zdzisław Kopczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / KOMORNIKI LICZĄ NA POZYSKANIE KAPITAŁU