Kompania pójdzie w ślady holdingu

Maria Trepińska
10-10-2007, 00:00

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego czeka na ostatni akord — uchwałę walnego w sprawie emisji obligacji. KW bacznie obserwuje.

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego czeka na ostatni akord — uchwałę walnego w sprawie emisji obligacji. KW bacznie obserwuje.

Rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), której przewodniczy Konrad Miterski, pozytywnie zaopiniowała plany zarządu, dotyczące emisji obligacji wartości 270-300 mln zł. KHW, który skupia 7 kopalni, potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Aby papiery wartościowe mogły trafić na rynek, potrzebna jest jeszcze uchwała walnego, czyli Ministerstwa Gospodarki. Decyzja powinna zapaść w najbliższych dniach.

Zarząd KHW, którym kieruje Stanisław Gajos, liczy na to, że obligacje jeszcze w tym miesiącu uda się ulokować na rynku. Jego zdaniem, będzie spore zainteresowanie papierami głównie instytucji finansowych. Termin wykup obligacji wynosi 3-5 lat. KHW może część kapitałów na ten cel uzyskać z giełdy, na którą może trafić 20-30 proc. jego akcji. Wcześniej na temat planów prywatyzacyjnych ma się wypowiedzieć za- łoga.

To, co się dzieje w KHW, bacznie obserwuje zarząd Kompanii Węglowej (KW), która skupia 17 kopalni.

— Przymierzamy się do emisji obligacji — ujawnia Henryk Reyman, wiceprezes ds. finansowych KW.

Z naszych informacji wynika, że w rachubę wchodzi też kwota około 300 mln zł, z przeznaczeniem na inwestycje. Najpierw jednak koncern musi uporządkować sprawy organizacyjne oraz poprawić wyniki finansowe. KW liczy, że zamknie ten rok plusie. Jeśli tak będzie, droga do emisji obligacji zostanie otwarta. Ze względu na to, że na rynku brakuje węgla, spółki muszą inwestować w nowe złoża oraz modernizację sprzętu do jego produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kompania pójdzie w ślady holdingu