Kompania Węglowa komplikuje plany PKE

Maria Trepińska
21-02-2003, 00:00

Plany Południowego Koncernu Energetycznego budowy holdingu paliwowo-energetycznego na razie nie mają szans na realizację. Rząd nie w pełni akceptuje tę strategię, a program restrukturyzacji górnictwa uniemożliwił przejęcie kopalni. Koncern skupi się w tym roku na restrukturyzacji.

W opracowanej ostatnio strategii zarząd Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) przyjął, że należy tak wzmocnić pozycję spółki przed prywatyzacją oraz przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, aby mogła ona sprostać konkurencji zagranicznej. Receptą na to miała być budowa holdingu paliwowo-energetycznego. Na razie niewiele wskazuje na realizację tych planów. Przyjęty przez rząd 28 stycznia program restrukturyzacji górnictwa uniemożliwił koncernowi przejęcie kopalni.

W rządowym programie zdecydowano o konsolidacji 24 kopalni w jeden podmiot — Kompanię Węglową. W dokumencie wspomina się jedynie o tym, że PKE będzie mógł uczestniczyć w prywatyzacji Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Jednak Jan Kurp, prezes PKE, stawia sprawę jednoznacznie.

— Nie jesteśmy zainteresowani udziałem w prywatyzacji całego górnictwa, lecz związkami kapitałowymi z wybranymi kopalniami. Szkoda, że nasze postulaty nie zostały uwzględnione w rządowym programie — mówi Jan Kurp.

Koncern rocznie zużywa około 11 mln ton węgla do produkcji energii, co stanowi około 50 proc. jego kosztów. Zdaniem prezesa, PKE ma doświadczenie w restrukturyzacji kopalni, ponieważ ma już tego typu doświadczenia z Zakładem Górniczo-Energetycznym Sobieski Jaworzno III.

— Wszelkie analizy jednoznacznie wskazują na to, że PKE będzie miał małe szanse na sprostanie zagranicznej konkurencji, jeśli nie powstanie holding, w którego skład wejdą producenci paliw, czyli kopalnie, elektrownie i spółki dystrybucyjne — twierdzi Jan Kurp.

— Moim zdaniem, koncepcja utworzenia holdingu paliwowo-energetycznego jest dobra. Włączenie kopalni do PKE może uratować je przed upadłością i obniżyć koszty produkcji energii — uważa Wiesław Blasche, kierownik Zakładu Ekonomiki i Badań Rynku Paliw Energetycznych PAN.

Zarząd podjął działania zamierzające do uporządkowania grupy. PKE zaangażowany jest kapitałowo w 47 podmiotów. W ich udziały wszedł po przejęciu zakładów, które obecnie wchodzą w skład PKE.

— Do połowy roku firma konsultingowa ma przeprowadzić analizy, które z podmiotów należy połączyć, a których udziały powinniśmy sprzedać — wyjaśnia Jan Kurp.

Trzon grupy kapitałowej mają stanowić Zakład Górniczo-Energetyczny Sobieski Jaworzno III oraz spółki zajmujące się handlem i przesyłem energii, m.in. PEC Tychy, SCE Jaworzno III, Polska Energia-Pierwsza Kompania Handlowa.

Według nieoficjalnych informacji, rząd zamierza przekazać PKE jeszcze w tym roku elektrociepłownie: Bytom, Zabrze, Tychy oraz Elektrownię Stalowa Wola. Prezes Kurp nie chce komentować tych planów, ponieważ „nie zna szczegółów”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kompania Węglowa komplikuje plany PKE