Kompania Węglowa odwołała się od decyzji UOKiK

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-12-2005, 14:46

Kompania Węglowa (KW) odwołała się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wymierzył tej firmie 8 mln zł kary za zablokowanie sprzedaży węgla firmie Oltrans z Knurowa.

Kompania Węglowa (KW) odwołała się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wymierzył tej firmie 8 mln zł kary za zablokowanie sprzedaży węgla firmie Oltrans z Knurowa.

    O złożeniu w warszawskim sądzie odwołania od decyzji poinformowali przedstawiciele KW na środowej konferencji prasowej w Katowicach. Kompania uważa decyzję UOKiK za krzywdzącą. Oltrans natomiast chce od KW 27,9 mln zł odszkodowania za straty, spowodowane decyzjami Kompanii.

    Firma Oltrans kupowała węgiel m.in. w spółce Nadwiślański Węgiel, niegdyś należącej do Nadwiślańskiej Spółki Węglowej, a z czasem włączonej do grupy Kompanii Węglowej. W 2004 roku, realizując strategię bezpośredniej sprzedaży węgla do energetyki, Kompania zablokowała sprzedaż do pośredników. Przedstawiciele KW tłumaczą, że powodem było 5 mln zł niespłaconego długu Oltransu wobec Nadwiślańskiego Węgla, który ostatecznie upadł, pozostawiając ok. 120 mln zł strat.

    W połowie grudnia tego roku UOKiK uznał, że zakaz sprzedaży węgla firmie Oltrans był działaniem "zakłócającym swobodę i równość uczestników rynku sprzedaży węgla". Kara mogła być ponad dziesięciokrotnie wyższa; Urząd wziął jednak pod uwagę fakt, że Kompania jest w trakcie restrukturyzacji.

    Zdaniem Urzędu, KW wyeliminowała z rynku pośrednika w sprzedaży węgla, wykorzystując swoją pozycję rynkową. Odmówiła sprzedaży węgla bez względu na oferowaną formę płatności. Firma może decydować o tym, komu sprzeda węgiel, ale to musi mieć jakąś podstawę, taką samą dla wszystkich - uznał UOKiK. Zdaniem Urzędu, wykorzystując swoją dominującą pozycję, Kompania starała się blokować rozwój konkurencji, tym samym firma pozbawiła nabywców prawa wyboru spośród większej liczby ofert.

    KW argumentuje, że nie zgodziła się na sprzedaż Oltransowi węgla, bo miał niespłacony dług. Według Urzędu, oferując płatność gotówką, kontrahent powinien mimo wszystko otrzymać węgiel. Przedstawiciele Kompanii uważają, że traktują wszystkie podmioty na równych zasadach, jednak przy wyborze kontrahentów kieruje się ona również "zasadą solidności kupieckiej" i zaufania. W przypadku Oltransu zaufanie to - uważa Kompania - zostało nadwerężone przez dług firmy wobec spółki z grupy KW.

    Zadłużenie to - zdaniem Oltransu - wynikało z zaprzestania dostaw węgla z KW do spółki Nadwiślański Węgiel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane