Kompania Węglowa rozpoczęła bezpośredni eksport węgla

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2006, 15:11

Kompania Węglowa, która rocznie wysyła za granicę ok. 15 mln ton węgla, rozpoczęła w piątek bezpośredni eksport, po raz pierwszy nie korzystając z usług pośrednika. W tym roku niemiecki odbiorca kupi 300 tys. ton węgla z Kompanii, w przyszłym roku 1 mln ton, a docelowo spółka chce samodzielnie wysyłać do niemieckich elektrowni nawet kilkanaście milionów ton węgla.

Kompania Węglowa, która rocznie wysyła za granicę ok. 15 mln ton węgla, rozpoczęła w piątek bezpośredni eksport, po raz pierwszy nie korzystając z usług pośrednika. W tym roku niemiecki odbiorca kupi 300 tys. ton węgla z Kompanii, w przyszłym roku 1 mln ton, a docelowo spółka chce samodzielnie wysyłać do niemieckich elektrowni nawet kilkanaście milionów ton węgla.

W piątek z kopalni Sośnica-Makoszowy w Zabrzu wyjechał pierwszy pociąg z węglem do Niemiec. Jego odbiorcą będzie niemiecka firma RAG Verkauf z grupy niemieckiego koncernu energetycznego Steag. Wcześniej Kompania wysyłała do Niemiec węgiel za pośrednictwem Węglokoksu.

"Bezpośrednie umowy z odbiorcami, także za granicą, to element naszej strategii. Daje nam to gwarancję stałego odbioru węgla, a to oznacza stabilność funkcjonowania. Współpracując bezpośrednio budujemy za granicą swoją markę i zdobywamy rynek" - powiedział PAP prezes spółki, Maksymilian Klank.

Steag to jeden z największych producentów energii w Niemczech, ma osiem elektrowni opartych na węglu kamiennym, a wkrótce zamierza uruchomić nowe, stąd perspektywa poszerzenia współpracy z polskimi dostawcami. Dotychczas na niemiecki rynek trafia ok. 5 mln ton polskiego węgla rocznie; większa część to węgiel z KW, eksportowany przez Węglokoks.

Przedstawiciele Kompanii wskazują, że eksport węgla drogą lądową to rentowny i perspektywiczny kierunek działania. Gdyby ten sam węgiel wysłać do innych krajów drogą morską, na każdej tonie firma uzyskałaby ok. 30 zł mniej. Wobec spadających cen na zagranicznych rynkach Kompania zamierza ograniczyć eksport drogą morską w tym roku o blisko 2 mln ton, stawiając na eksport lądowy i zwiększając sprzedaż krajową.

Jak powiedział Klank, postawienie na bezpośrednie kontakty handlowe między producentem i odbiorcą nie oznacza, że Kompania zamierza z czasem całkowicie zrezygnować z usług Węglokoksu, który dotąd zdominował polski eksport węgla. Firma oczekuje jednak od Węglokoksu korzystnych warunków kontraktów; prezes uważa, że pośrednik nie powinien być, jak dotąd, nabywcą węgla, ale podmiotem służącym producentowi wsparciem w zakresie pozyskania i organizacji kontraktu.

Prezes poinformował, że pierwotne plany dokapitalizowania KW akcjami Węglokoksu prawdopodobnie zostaną zmodyfikowane. Prawdopodobnie aktualne jest przekazanie firmie 45 proc. akcji tej spółki, nie będzie jednak planowanego umorzenia części akcji, aby Kompania mogła otrzymać w ten sposób od Węglokoksu gotówkę.

Według danych KW, tylko w styczniu tego roku cena węgla wysyłanego przez spółkę za granicę była o ponad 9 zł niższa od średniego kosztu jego produkcji, głównie z powodu wysyłki części węgla drogą morską. W 2006 roku Kompania chce zmniejszyć eksport węgla. W ubiegłym roku za granicę wysłała 15,1 mln ton węgla, czyli 29,9 proc. sprzedaży. W styczniu udział eksportu zmalał do 23,9 proc.

W styczniu średnia cena węgla z Kompanii wyniosła 155,81 zł za tonę, z czego w eksporcie 138,05 zł, przy średnim koszcie produkcji rzędu 147,23 zł. Ogółem, z uwzględnieniem sprzedaży w kraju, na każdej sprzedanej tonie KW miała średnio 8,58 zł zysku, wobec 24,48 zł w tym samym czasie 2005. Spadek cen odbił się na zysku spółki, który zmniejszył się z 25,7 mln zł w styczniu 2005 do 16,2 mln zł w styczniu tego roku. Kompania zapewnia jednak, że nie grozi jej utrata rentowności i prognozuje na 2006 co najmniej 102 mln zł zysku netto, wobec 283 mln zł w 2005 roku.

Kompania Węglowa to największa górnicza firma w Europie. Zatrudnia 69,6 tys. osób w 17 kopalniach. Produkuje ponad połowę wydobywanego w Polsce węgla kamiennego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kompania Węglowa rozpoczęła bezpośredni eksport węgla