Kompania Węglowa: więcej węgla indywidualnym

PAP
opublikowano: 04-10-2010, 15:38

Kompania Węglowa, największa górnicza spółka, w ostatnich miesiącach sprzedaje odbiorcom indywidualnym więcej węgla niż zakładała. Limity jednorazowej sprzedaży obowiązują nie tylko na najchętniej kupowany tzw. węgiel gruby, ale też na lepszej jakości miały.

Jak powiedział PAP rzecznik Kompanii Zbigniew Madej, sprzedaż we wrześniu w stosunku do planów wzrosła o ok. 155 tys. ton; okazała się też większa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Najbardziej we wrześniu - o ok. 50 tys. ton w porównaniu do sierpnia - wzrosła sprzedaż miałów.

Znaczny wzrost sprzedaży miałów wynika z wprowadzonego znacznie wcześniej ograniczenia sprzedaży węgla grubego odbiorcom indywidualnym - jednorazowo do 8 ton. Madej zaznaczył, że popyt na miały o wysokiej wartości opałowej wzrósł w ostatnich miesiącach tak mocno, że również wobec nich wprowadzono to ograniczenie.

Węgiel gruby to ok. 8 proc. całości wydobycia Kompanii Węglowej. 95 proc. węgla dla odbiorców indywidualnych spółka sprzedaje poprzez sieć autoryzowanych sprzedawców, z którymi ma podpisane - podobnie jak z energetyką zawodową - stałe umowy.

"Nie możemy stałym klientom, takim jak autoryzowani sprzedawcy, którzy mają 300 składów opałowych w całej Polsce, nie zapewnić węgla. (...) Pod kopalnie przyjeżdżają najczęściej handlarze, którzy chcą na tym zarabiać, my dajemy deputaty, musimy zapewnić górnikom dostęp do węgla" - wyjaśniał powody wprowadzenia limitów Madej.

Spółka bez ograniczeń sprzedaje nadal miały energetyczne o niższej wartości opałowej, które w największej części wypełniają szacowane na kilka milionów ton przykopalniane zwały. Ożywienie następujące w drugiej połowie roku - po charakterystycznym dla miesięcy letnich osłabieniu sprzedaży - spowodowało jednak, że zwały zaczęły się kurczyć.

Ceny sprzedawanego przez Kompanię węgla utrzymują się na poziomie z analogicznego okresu ub.r. Spada jednak jego wydobycie; wiadomo, że będzie ono mniejsze niż w ub. roku. Powodem tego jest głównie zmniejszenie popytu w energetyce, a także m.in. rosnący import węgla. Nie równoważą tego okresowe wzrosty zapotrzebowania ze strony odbiorców indywidualnych, którzy stanowią mniejszą część w strukturze sprzedaży. Ponad 80 proc. węgla z KW to wykorzystywany głównie przez energetykę miał energetyczny.

Gdy w 2003 r. z kopalń pięciu spółek węglowych tworzono Kompanię Węglową, jej zakłady wydobywały łącznie ponad 56,8 mln ton. W 2006 r. było to 50,4 mln ton, rok później 46,8 mln ton, w 2008 r. niewiele ponad 44,5 mln ton, a w 2009 r. 42,2 mln ton. Spółka daje ok. 30 proc. całej produkcji węgla w Unii Europejskiej (udział wszystkich polskich spółek węglowych to ok. 50 proc.).(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu