Komputery z Pomorza

Wojciech Chmielarz
opublikowano: 05-04-2006, 00:00

Sześć lat temu można było tam co najwyżej pojechać na piknik. Teraz w Lubieszynie pod Szczecinem stoi nowoczesna fabryka sprzętu IT.

Firma PC Factory to jeden z największych producentów sprzętu IT w Polsce.

Do grona partnerów biznesowych zachodniopomorskiej spółki zaliczają się m.in.: Microsoft, Sony czy Fujitsu-Siemens Computers. Na towary z Lubieszyna natrafimy oglądając sklepowe półki w hipermarketach Auchan, Media Markt, Tesco i w sklepach Vobisu. Ich produkty są równie wszechobecne jak nowoczesna technologia. Można je spotkać w różnych miejscach i pod wieloma markami, w tym również tymi najbardziej prestiżowymi.

Firma nie tylko produkuje, lecz prowadzi także działalność handlową i serwisową. Jest m.in. partnerem serwisowym firmy Proviev — jednego z czołowych wytwórców monitorów.

— Dynamicznie rozwijający się od początku XXI wieku rynek IT oraz fakt, że komputer klasy PC stał się sprzętem powszechnego użytku, legły u podstaw decyzji o powołaniu profesjonalnego zakładu produkcyjnego jako osobnej, wyspecjalizowanej firmy. Skoncentrowaliśmy się na technologii, systemach zarządzania, niezbędnych standardach i wykwalifikowanej kadrze. Miała to być inwestycja nowoczesna i jednocześnie skrojona odpowiednio do wymagań polskiego rynku i potrzeb polskiego klienta — opowiada o początkach firmy Tomasz Bieńkowski, kierownik działu zaopatrzenia i logistyki w PC Factory.

Zakład wybudowano w ciągu kilku miesięcy i w marcu 2001 roku z taśmy produkcyjnej zszedł pierwszy komputer. Spółka zaczynała od produkcji dla firmy Compaq. Po imponującym początku było coraz lepiej.

Elastyczność i jakość

Współpraca z największymi graczami rynku i dynamiczny rozwój. Jeśli do tego dodać kontrakty z Pocztą Polską oraz eksport, m.in. do Australii, to PC Factory jawi się jako prawdziwie światowa firma.

— Źródłem naszego sukcesu jest przede wszystkim elastyczność podejścia. Dostarczamy produkty doskonałej jakości, dokładnie takie, jakich chce zamawiający. Jesteśmy w stanie wykonać zamówienia różnej wielkości, od kilkunastu sztuk do serii kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy, zapewniając pełną powtarzalność parametrów urządzeń. Wszystko to dzięki organizacji pracy. Mamy dobry system informatyczny skrojony do naszych potrzeb. Firma budowana była tak, aby proces produkcyjny oraz serwis posprzedażny były jak najbardziej efektywne — tłumaczy Tomasz Bieńkowski.

Takie podejście przekonało do PC Factory największych. Lubieszyn stał się ważnym miejscem na mapie IT.

— Powodem do dumy jest dla nas nasza pozycja lidera oraz tempo, w jakim ją osiągnęliśmy. Jeszcze sześć lat temu w miejscu gdzie pracuję, było szczere pole. Teraz stoi tu nasz zakład, a planujemy już budowę nowego. Szczególny powód do dumy stanowi to, że udało nam się zatrzymać naszych dotychczasowych klientów i pozyskać nowych — chwali się Tomasz Bieńkowski.

W każdym domu

PC Factory zamierza kontynuować działalność produkcyjną, dostosowaną do oczekiwań rynków krajowego i zagranicznego.

— Myślimy przede wszystkim o towarach związanych z koncepcją cyfrowego domu, urządzeniach multimedialnych oraz produktach technologii mobilnej i bezprzewodowej. Przed nami również duży wysiłek finansowy i organizacyjny — budowa nowego zakładu produkcyjnego — w dzisiejszych „dekoracjach” przestajemy się już po prostu mieścić — mówi Tomasz Bieńkowski.

Firma prowadzi rozmowy z japońskim partnerem, którego nazwy nie chce na razie ujawniać. Podobno sukces jest już bardzo blisko. Jeśli zostanie osiągnięty, PC Factory będzie producentem czytników multimedialnych na całą Europę.

W miejscu, gdzie jeszcze sześć lat temu rosła trawa, teraz wyrastają całymi seriami komputery. Pakowane w tekturowe pudła wyruszają w podróż do domów odbiorców oraz do największych firm IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Chmielarz

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner

KRD

Patroni honorowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu