Komputronik odtajnił złe wieści

opublikowano: 09-03-2020, 08:26

Komputronik z opóźnieniem poinformował o kilku zdarzeniach, będących przyczyną i skutkiem sytuacji finansowej. Najważniejsza wiadomość to złożenie wniosku o sanację.

2 marca spółka otrzymała od Naczelnika Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu - Delegatury w Lesznie negatywnych dla emitenta decyzji dotyczących postępowań kontrolnych w zakresie podatku VAT za miesiące: marzec, kwiecień i maj 2014 r.

Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika
Fot. Marek Wiśniewski

„W decyzjach organu zakwestionowano prawidłowość rozliczeń VAT Emitenta w kontrolowanych okresach, w związku z czym wydano decyzję, na podstawie której powstało niewymagalne zobowiązanie w wysokości ok. 39,2 mln PLN (plus należne odsetki szacowane przez Emitenta na 18,7 mln PLN). Decyzjom nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności, w związku z czym ich wydanie nie wpływa bezpośrednio na sytuację płynnościową Emitenta (decyzje są neutralne pod kątem przepływów pieniężnych). Decyzje nie są prawomocne i wykonalne, a Emitent, zgodnie z przysługującą ścieżką odwoławczą, przygotowuje odwołania, które  rozpatrywać będzie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu” – podał Komputronik

Tego samego dnia, czyli 2 marca, spółka złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie postępowania sanacyjnego.

Dzień później rozpoczęła rozmowy z czterema bankami w sprawie uzgodnienia modelu finansowania działalności w związku z decyzją organów skarbowych.

Już wcześniej spółka zawarła w aneksach do umów z bankami zapisy, stwarzające hipotetyczne ryzyko możliwości ograniczenia dostępności części produktów w przypadku braku zakończenia do określonej daty postępowań przed organami podatkowymi. Dotyczyło to umów z mBankiem, Bankiem Pekao, Millennium i Santanderem.

5 marca Komputronik otrzymał wypowiedzenie umowy faktoringowej, zawartej z Pekao Faktoring oraz umowy kredytowej, zawartej w Banku Pekao, którego udział w finansowaniu grupy wynosił na koniec 2019 r. około 6 proc. 

Wraz z wnioskiem o otwarcie postępowania sanacyjnego, Komputronik złożył wstępny plan restrukturyzacyjny, w którym m.in. przewidział wdrożenie środków restrukturyzacyjnych w postaci skócenia czasu rotacji należności, modyfikacji limitów ubezpieczenia należności dla dostawców emitenta,  zwiększania udziału najbardziej rentownych kanałów sprzedaży w całkowitej sprzedaży w połączeniu z przebudową oferty handlowej (koncentracja na strategicznych kategoriach produktowych), odstąpienia od wybranych umów w celu zmniejszenia stałych kosztów związanych z działalnością operacyjną emitenta, restrukturyzacji zobowiązań i redukcji zatrudnienia o 20 proc. oraz innych kosztów.

Jak dodano, obecnie toczy się postępowanie podatkowe dotyczące prawidłowości rozliczeń podatku VAT za styczeń 2015 r. (chodzi o 7,3 mln zł). 

Komputronik zapewnia, że pomimo przejściowych utrudnień i złożeniu przez zarząd wniosku o rozpoczęcie postępowania sanacyjnego, klienci indywidualni i biznesowi w dalszym ciągu bez przeszkód mogą korzystać z oferty spółek z grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane