Komu awans, komu spadek w indeksach

Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM, wskazał spółki, których jego zdaniem może dotyczyć okresowa rewizja składów indeksów MSCI i FTSE.

MSCI ogłosi zmiany 13 sierpnia, a FTSE 2 września. W pierwszej rodzinie indeksów, które są pilnie śledzone przez niektóre fundusze, Maciej Marcinowski spodziewa się, że Getin Noble Bank może wypaść z portfela MSCI Poland Standard (obecna waga 0,5 proc.) i spaść do indeksu Small Cap. — Kapitalizacja banku jest jednak tylko nieznacznie niższa od szacowanego przez nas progu wyjścia, więc oceniamyszansę takiego zdarzenia na 50 proc. Zakładamy również, że wzrośnie waga CCC (+23 pkt. baz.) po sprzedaży pakietu akcji przez głównego akcjonariusza — mówi analityk Trigon DM, który spodziewa się również włączenia Kruka do indeksu MSCI Poland Small Cap.

— Jeżeli powyższe zmiany nie zajdą na sierpniowej kwartalnej rewizji indeksów, jesteśmy przekonani, że nastąpią przy okazji listopadowej rewizji półrocznej — dodaje Maciej Marcinowski. Zmiany wejdą w życie 31 sierpnia po sesji.

— Na zamknięciu tego dnia oczekujemy około 60 mln zł dodatkowej podaży na akcje GNB oraz około 30 mln zł ekstrapopytu na akcje CCC. Dodatkowy popyt na Kruka może wynieść 15 mln zł — szacuje Maciej Marcinowski. Getin Noble Bank może także wypaść z indeksu FTSE Emerging i wejść do indeksu spółek o małej kapitalizacji. Wyłączone z niego mogą być natomiast akcje Forte z uwagi na niską płynność. — Potencjalnie do indeksu może dołączyć Neuca, ale nie jesteśmy o tym przekonani — mówi analityk Trigon DM. Zmiany wejdą w życie 18 września po sesji.

— Na zamknięciu tego dnia oczekujemy ok. 25 mln zł dodatkowej podaży na akcje GNB oraz ok. 7 mln zł na akcje Forte — szacuje Maciej Marcinowski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komu awans, komu spadek w indeksach