Kończy się rok przed kryzysem

Izabela Tadra
opublikowano: 30-12-2008, 08:34

Kryzys finansowy obszedł się łagodnie z  rynkiem powierzchni handlowych, ale o jego przyszłości zadecydują banki i  instytucje finansowe.

Z zapowiadanego na 2008 rok miliona metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni handlowych do użytku oddano prawie 830 tys. mkw. Wynik imponujący, zwłaszcza że większość ukończono w pierwszych trzech kwartałach kończącego się właśnie roku. Części obiektów, które miały trafić na rynek, nie ukończono, ale nie ma powodu do niepokoju. Zostaną otwarte w 2009 r. W ciągu dwunastu miesięcy przybyło 48 nowych obiektów handlowych. Dodatkowo rozbudowano 11 istniejących. Ta dobudowana powierzchnia to aż 14 proc. całkowitej rocznej podaży.

Polski rynek nowoczesnych powierzchni handlowych rozwija się dynamicznie zarówno w ujęciu geograficznym — coraz mniejsze miasta doczekały się galerii handlowych, jak i jakościowym — na rynku pojawiają się nowe typy obiektów i nowe rozwiązania służące przyciągnięciu klientów.

Zdaniem Ewy Derlatki-Chilewicz, starszego analityka rynku z DTZ, polski rynek powierzchni handlowych prezentuje się zdecydowanie najlepiej w regionie.

— Jeśli wziąć pod uwagę takie kraje, jak Polska, Ukraina, Czechy, Węgry, Rumunia i Bułgaria, w 2008 r. byliśmy zdecydowanym liderem pod względem wielkości oddanej powierzchni handlowej. Ponad 33 proc. wszystkiego, co budowało się w naszym regionie, powstało właśnie u nas. Drugie miejsce zajęły Ukraina i Rumunia (ponad 16 proc.) — mówi Ewa Derlatka-Chilewicz.

Nie tylko ona dostrzega szczególną atrakcyjność Polski dla inwestorów.

— Deweloperzy ostrożnie analizują rynki lokalne i przyglądają się rozwojowi sytuacji. Ci, którzy są już obecni w Polsce, nie wycofają się ze swoich projektów, zaś ci, którzy dopiero przymierzają się do wyłożenia pieniędzy, na pewno chętniej zainwestują u nas, niż na przykład na Węgrzech, w Bułgarii czy Rumunii, bo nasza sytuacja gospodarcza jest dużo bardziej stabilna i obiecująca — przekonuje Edyta Potera z Jones Lang LaSalle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane