Konfrontacja i dobre relacje

KOMENTARZ PARTNERA
opublikowano: 25-05-2015, 00:00

ZARZĄDZENIE PO POLSKU: Maksymalizacja zysku, budowanie wartości klientów, tworzenie kultury organizacji…

Techniki zarządzania firmami zmieniają się tak szybko, że nie jesteśmy w stanie wdrożyć i ocenić wszystkich. To oznacza, że główne wyzwanie stojące przed kadrami menedżerskimi to prognozowanie, jak świat będzie się zmieniał i jakie modele zarządcze będzie za sobą pociągał.

Coraz ważniejszą kwestią jest adaptacja metod zarządzania do pokolenia, które wychowało się w Polsce na przełomie wieków, w świecie internetu i innowacyjnych rozwiązań.

Potrzebujemy nowych modeli na nowe czasy, aby spożytkować kapitał, który mają w sobie młodzi ludzie. PARP w raportach alarmuje, że po pierwsze — występuje duże niedopasowanie młodego pokolenia do wymogów rynku pracy, po drugie — firmy nie znajdują wśród nich odpowiednich kompetencji, takich jak samoorganizacja czy analityczne podejście.

Oczekiwania młodych wobec kierujących polskimi przedsiębiorstwami koncentrują się m.in. wokół spłaszczenia hierarchicznych struktur. Nie bójmy się zmian w zakresie uelastycznienia relacji organizacyjnych, bo nie prowadzą one bezpośrednio do zanikania autorytetów. Fundamentem dla każdego polskiego przedsiębiorstwa powinien być mechanizm konstruktywnej konfrontacji. Nie pozwalajmy sobie na „zastanie się” w starym sposobie działania. Kształćmy krytyczną kadrę pracowniczą, która ma odwagę zmieniać powszechnie akceptowane, ale nieefektywne procedury. Kształćmy w naszych pracownikach poczucie szczęścia, nie sukcesu. Szczęście da się zmierzyć realnie, a sukces tylko pozornie. Wszystkie badania pokazują, że pracownik szczęśliwy jest o wiele bardziej skuteczny i wartościowy niż ten, których chce tylko osiągnąć sukces. Dbajmy o relacje. © Ⓟ

RAFAŁ TRUSIEWICZ, prezes Katharsis Development

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PARTNERA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu