Koniec bezpiecznych schronień (WYKRES DNIA)

Notowania bezpiecznych lokat zaczęły poruszać się w tym samym kierunku, co notowania aktywów ryzykownych, wynika z obliczeń banku HSBC. To może utrudnić życie inwestorom.

Jak wynika z prezentacji HSBC, jeszcze w 2008 r. aż roiło się od aktywów zyskujących na wzroście awersji do ryzyka. Przed pogorszeniem nastrojów inwestorzy mogli zabezpieczyć się kupując waluty najbezpieczniejszych krajów: jena, dolara oraz franka. W czasach giełdowej bessy przed stratami chroniło kupowanie obligacji krajów rozwiniętych: Francji, Niemiec czy USA. Możliwe było wreszcie kupno instrumentów pochodnych opartych na VIX-ie, tzw. „Indeksie Strachu”. Wszystkie te lokaty miały przynajmniej 50 proc. odwrotną korelację z aktywami ryzykownymi.

Korelacje wybranych instrumentów z aktywami ryzykownymi w listopadzie 2008 r. Wynik poniżej 0 oznacza, że ceny danego instrumentu zwykle poruszają się w przeciwnym kierunku do cen aktywów ryzykownych, a więc że jest to bezpieczna lokata. Źródło: HSBC, Bloomberg.

W czym teraz mogą lokować inwestorzy, którzy obawiają się pogorszenia rynkowej koniunktury? Okazuje się, że to wcale nie łatwe zadanie. Jak wynika z danych zgromadzonych przez HSBC wg stanu na październik 2013 r., przynajmniej 50 proc. odwrotną korelacją z aktywami ryzykownymi pochwalić może się jedynie indeks VIX. To marne pocieszenie dla polskich inwestorów, bo w instrumenty pochodne oparte na VIX-ie nie można inwestować za pośrednictwem polskich biur maklerskich.

Korelacje wybranych instrumentów z aktywami ryzykownymi w październiku 2013 r. Wynik poniżej 0 oznacza, że ceny danego instrumentu zwykle poruszają się w przeciwnym kierunku do cen aktywów ryzykownych, a więc że jest to bezpieczna lokata. Źródło: HSBC, Bloomberg.

Oprócz „Indeksu Strachu” ujemną korelację  z aktywami ryzykownymi wykazują jeszcze dolar, frank szwajcarski, jen oraz funt brytyjski. Zależność jest jednak obecnie nieznaczna, a to oznacza, że inwestorom byłoby bardzo trudno zabezpieczyć się z ich pomocą przed pogorszeniem koniunktury. W przypadku fraka i dolara korelacja sięga zaledwie -0,25 proc., co wskazuje na bardzo słabą zależność.

Ciekawe, że wśród aktywów – minimalnie, ale jednak – zyskujących na pogorszeniu koniunktury, znalazły się tym razem surowce rolne – soja oraz pszenica. Poprzednio korelacja notowań obu ziaren z aktywami ryzykownymi była dodatnia i sięgała około 50 proc. Słabo w roli bezpiecznej lokaty sprawdza się złoto. I pięć lat temu, i teraz, jego korelacja z ryzykownymi aktywami była dodatnia i wynosiła około 30 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane