Koniec dekady Jana Wojciechowskiego

KAJ
opublikowano: 19-10-2011, 00:00

Internet Group w 2012 r. pokaże zyski już z nowym prezesem. Pozostanie holdingiem zwiarą w e-biznes.

Wszystko wskazuje na to, że Jan Wojciechowski w 2012 r., po dekadzie rządów w CR Media Consulting i jego późniejszym właścicielu, czyli Internet Group, odejdzie z zarządu spółki. Według informacji „PB”, w przyszłym roku nowy właściciel holdingu — DM IDMSA — zdecyduje się też zlikwidować to, co ze spółki nie trafiło w ręce największego wierzyciela, czyli BRE Banku. Chodzi o nazwę, kojarzącą się na rynku nie najlepiej, bo z długami na ponad 100 mln zł i niespełnionymi zapowiedziami o dominacji na rynku reklamy i w internecie.

Człowiek po przejściach

Zmiany ruszą po sfinalizowaniu odwrotnego przejęcia Internet Group i odcięcia spółki od długów. — Myślę, że za kilka miesięcy wciąż będę działał w spółce. Jednak jako że jestem człowiekiem po przejściach, twarzą nowego otwarcia w Internet Group powinien być kto inny. Ważne, że w przyszłym roku grupa pokaże zyski — zaznacza Jan Wojciechowski. Ze starego porządku pozostanie więc tylko jeden element, z którego znana była Internet Group — holding o dość zawiłej strukturze. — Grupa będzie działać jako fundusz venture capital. Stworzą go dwa fundusze, czyli TechnoBoard i eFund. W ich skład wchodzą małe start-upy internetowe i np. notowany na NewConnect Index Copernicus, przejęty tego lata przez Internetowy Dom Handlowy, kontrolowany z kolei przez DM IDM. Dobrze rozwijające się start-upy będą trafiać na NewConnect lub do inwestorów branżowych — przekonuje Grzegorz Leszczyński, prezes DM IDM.

Cel: 100 mln zł

Do końca roku spółki tworzące holding zainwestują kilka milionówzłotych w młode spółki z branży nowych mediów. Oznacza to, że będzie ich łącznie 20 w portfolio funduszy TechnoBoard i eFund. — Długoterminowy cel jest jasny. Przebić 100 mln zł przychodów za kilka lat — podkreśla Mariusz Sperczyński, udziałowiec eFund i TechnoBoardu, szykowany na objęcie schedy po Januszu Wojciechowskim. Co stoi za spółkami tworzącymi trzon nowego Internet Group? Aktywa, jakimi operuje eFund, to 17 mln zł, 72 proc. udziałów w tej spółce należy do DM IDM. EFund kontroluje m.in. IDH, właściciela sklepu Stereo.pl. Pierwsze trzy kwartały 2011 r. przyniosły eFundowi 2,4 mln zł zysku. TechnoBoard ma udziały w 12 mniejszych start-upach, co nie przeszkadza mu na nich zarabiać. W tym roku wykaże ponad 4 mln zł zysku. — Chcemy odważnie finansować te dwa podmioty. Internet Group ma zostać czołowym funduszem e-biznesowym w Polsce — przekonuje Grzegorz Leszczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu