Koniec epoki Made in China

Za sprawą zapoczątkowanej przez prezydenta USA wojny handlowej globalną tendencją staje się przenoszenie produkcji bliżej rynków zbytu

Giant Manufacturing, największy na świecie producent rowerów, był jednym z pierwszych globalnych gigantów przemysłowych, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie wyprowadzki z Chin. Spółka przeniosła realizację większości amerykańskich zamówień z Chin do rodzimego Tajwanu po tym, jak we wrześniu ubiegłego roku prezydent Donald Trump zagroził nałożeniem na Państwo Środka ceł. Już pod koniec 2018 r. Giant Manufacturing zamknął jedną z sześciu chińskich fabryk, wprowadzając w fabryce tajwańskiej pracę na dwie zmiany.

Część gospodarek azjatyckich może sporo zyskać na wojnie handlowej
między USA i niskokosztową fabryką świata, czyli Chinami. Według finansisty
Marka Mobiusa na przekierowywaniu zamówień najwięcej zyskać mogą m.in. Indie,
Wietnam i Bangladesz. Problemem większości tych gospodarek są jednak dużo
mniejsze niż w przypadku Chin rozmiary, co utrudnia osiągnięcie korzyści skali.
Zobacz więcej

MŁODSI BRACIA:

Część gospodarek azjatyckich może sporo zyskać na wojnie handlowej między USA i niskokosztową fabryką świata, czyli Chinami. Według finansisty Marka Mobiusa na przekierowywaniu zamówień najwięcej zyskać mogą m.in. Indie, Wietnam i Bangladesz. Problemem większości tych gospodarek są jednak dużo mniejsze niż w przypadku Chin rozmiary, co utrudnia osiągnięcie korzyści skali. Fot. Bloomberg

— Kiedy Donald Trump zapowiedział 25-procentowe cła, potraktowaliśmy to poważnie. Rozpoczęliśmy przeprowadzkę, zanim zdążył zamknąć usta — twierdzi w rozmowie z agencją Bloomberg Bonnie Tu, prezes Giant Manufacturing.

Już rok temu spółka zapowiedziała budowę mającej zaopatrywać rynek unijny fabryki na Węgrzech, a wraz z ograniczeniem produkcji w Chinach rozpoczęła poszukiwania poddostawców w Azji Południowo-Wschodniej. Grono firm, które napięcia handlowe na linii Waszyngton

— Pekin skłoniły do powolnego odwracania się od Chin, rośnie, a ostatnio dołączył do niego Intel, zapowiadając przegląd swojej sieci dostaw. Przenoszenie produkcji blisko rynku zbytu staje się globalną tendencją — podkreśla Bonnie Tu, a inwestorzy i analitycy doceniają firmę za szybko podjęte działania.

Od dołków z IV kw. notowania Giant Manufacturing więcej niż podwoiły się, odrabiając większość strat zanotowanych od 2015 r., co jest najlepszym wynikiem wśród przedstawicieli branży. Spośród monitorowanych przez Bloomberga biur maklerskich monitorujących spółkę ani jedno nie zaleca sprzedaży jej akcji.

Cła zwiększają ceny rowerów eksportowanych z Chin do USA średnio o 100 USD na sztuce w porównaniu z rowerami wyprodukowanymi w krajach nimi nie objętych — przyznaje Bonnie Tu (z drugiej strony na Tajwanie są wyższe koszty pracy, a dostawcy nie osiągają takich korzyści skali, jak ci z rynku chińskiego, przez co nie mogą zaoferować tak korzystnych warunków).

„Globalna świadomość marki Giant jest barierą przed wchodzeniem na rynek nowych konkurentów, a elastyczność działania fabryk chroni spółkę przed ryzykiem związanym z cłami” — podkreślają w raporcie analitycy biura Daiwa.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Bonnie Tu nie wyklucza przeproszenia się z Chinami, ale tylko w sytuacji, gdy cła zostaną zniesione. Cofnięcie do stanu sprzed wybuchu wojny handlowej to jednak mało prawdopodobny scenariusz — uważa coraz większa grupa przedstawicieli świata finansów.

Konflikt między USA wykracza daleko poza kwestie handlowe — ocenia inwestor i miliarder Ray Dalio, założyciel towarzystwa Bridgewater Associates.

Według niego Chiny stały się mocarstwem mogącym rzucić wyzwanie USA, a to będzie prowadziło do zwarcia na wielu płaszczyznach, napędzanego różnicami kulturowymi oraz w podejściu do zarządzania krajem i biznesem.

„W tych bardziej fundamentalnych sprawach porozumienie wydaje się mało prawdopodobne” — napisał w komentarzu na portalu LinkedIn Ray Dalio. Nawet jeśli USA i Chiny dojdą do porozumienia w sprawie handlu (przywódcy obu krajów spotkają się w weekend na szczycie G20 w Tokio), to w dającej się przewidzieć przyszłości utrzyma się spór wokół takich spraw, jak technologie — przewiduje Mark Mobius. Emerytowany zarządzający Franklina Templetona, który w ubiegłym roku założył własne towarzystwo, unika akcji chińskich eksporterów — kupuje papiery tych spółek z Państwa Środka, które produkują na rynek krajowy.

— Reguły gry się zmieniły. Donald Trump rzeczywiście otworzył puszkę Pandory — powiedział Mark Mobius w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, zaznaczając, że za sprawą zmian w łańcuchach dostaw potencjalnymi beneficjentami konfliktu między USA a Chinami mogą być Indie, Wietnam i Bangladesz.

Wprawdzie znaczna część finansistów nadal wierzy w zbliżanie się rozwiązania konfliktu, wskazując m.in., że Donald Trump zawrze porozumienie przed walką o reelekcję, jednak pojawiają się także wyjątkowo czarne prognozy. Obserwujemy dopiero pierwsze ciosy w 15-rundowym pojedynku — twierdzi Stephen Jen z Eurizon SLJ, który jednak widzi 80-procentowe prawdopodobieństwo, że konflikt zakończy się pokojowo.

Na jego rozwiązanie trzeba będzie czekać dekady — uważa natomiast Kyle Shin z Gen2 Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy