Koniunktura wraca do SEE

Agnieszka Zielińska
15-11-2010, 10:25

W Specjalnych Strefach Ekonomicznych przybywa zezwoleń i inwestycji. Pojawiają się też nowi inwestorzy. Statystyki dają powody do optymizmu - mówi Mirosław Greber, prezes wałbrzyskiej SEE.Większość SEE wyda w tym roku więcej zezwoleń na działalność niż w 2009 r. Wiele, aby spełnić oczekiwania inwestorów, dokupuje grunty. Inwestują zwłaszcza w działki w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych i autostrad.

Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej SEE "Invest-Park"
Zobacz więcej

Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej SEE "Invest-Park"

Znowu będą zatrudniać

Największy udział w łącznej kwocie wszystkich inwestycji mają strefy katowicka i wałbrzyska. Wzrost nakładów zanotowały też SEE starachowicka i krakowska. Ale ze statystyk wynika, że w ubiegłym roku większość SEE odczuło skutki światowego kryzysu. W stosunku do 2008 r. liczba zezwoleń spadła o blisko 36 procent. W tym roku pojawiły się jednak pierwsze oznaki ożywienia.

— W 2010 r. Łódzka SSE wyda więcej zezwoleń niż w ubiegłym. Ponadto wraz z rozpoczęciem budowy skrzyżowania autostrad pod Strykowem coraz więcej firm pyta o możliwość lokowania inwestycji w naszej strefie. Aby spełnić ich oczekiwania, kupiliśmy grunty w pobliżu zjazdów z autostrad — zdradza Marek Cieślak, prezes Łódzkiej SSE.

Firmy już obecne w SEE rozważają możliwość kolejnych inwestycji.

— Oznaki ożywienia są wyraźne. W naszych rozmowach z inwestorami słowo "kryzys" nie pada. Coraz częściej słyszymy o nowych planach, nadziejach i inwestycjach. Inwestorzy działający na terenie strefy pytają o możliwość tzw. reinwestycji, czyli ponownego zainwestowania kapitału. Mamy też wiele zapytań od innych firm. Dlatego o przyszłym roku myślimy z dużym optymizmem — podkreśla Krystyna Sadowska, dyrektor ds. marketingu i promocji Krakowskiej SEE.

Dodaje, że w ubiegłym roku nie było w tej SSE redukcji zatrudnienia, a w obecnym firmy prawdopodobnie będą je zwiększały.

— Mamy przypadki występowania z wnioskami do Ministerstwa Gospodarki w sprawie zmiany zezwoleń w tym zakresie — mówi Krystyna Sadowska.

Wzrost zatrudnienia notuje też Mielecka SEE.

— W latach 2008 i 2009 zanotowaliśmy niewielki spadek zatrudnienia, co było skutkiem spowolnienia gospodarczego, widocznego zwłaszcza w branży motoryzacyjnej. Niektóre firmy zmniejszyły zatrudnienie, a jedna zaprzestała działalności. W tym roku obserwujemy niewielki przyrost zatrudnienia w firmach działających w naszej strefie — informuje Mariusz Błędowski, dyrektor w SEE Euro Park Mielec.

To będzie udany rok

Od stycznia do końca września nakłady inwestycyjne w niektórych SEE w porównaniu z minionym rokiem zwiększyły się o połowę. Przybywa też miejsc pracy.

— W tym roku wydaliśmy już 24 zezwolenia na działalność gospodarczą na terenie Wałbrzyskiej SSE. Gwarantują zatrudnienie ponad 4 tysięcy osób i inwestycje na poziomie 600 mln zł — zdradza Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej SEE "Invest-Park".

Kierowana przez niego strefa przyciągnęła w tym roku dużych inwesorów. IBM w kwietniu uruchomiła Centrum Usług IT we Wrocławiu. Także w tym mieście powstaje jedno z największych i najnowocześniejszych centrów dystrybucji spółki TJX European Distribution. Specjalizuje się ona w sprzedaży detalicznej odzieży, dodatków i innych akcesoriów firm o światowej renomie. Zatrudnienie znajdzie tu co najmniej 900 osób pracowników.

— W tym roku zainwestowała u nas również amerykańska firma 3M, która zdecydowała się na dwa przedsięwzięcia o wartości ponad 240 mln zł. Pracę znajdzie ponad 150 pracowników — dodaje prezes Wałbrzyskiej SEE.

Jego zdaniem, obecny rok był zdecydowanie lepszy od poprzedniego.

— Pod koniec trzeciego kwartału 2010 we wszystkich zakładach na terenie naszej strefy pracowało prawie 31 tys. osób, a wartość nakładów inwestycyjnych przekroczyła 12 mld zł. Ostatni raz udało nam się osiągnąć taki wynik w rekordowym dla nas 2008 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki i fakt, że do końca tego roku planujemy wydać jeszcze kilka zezwoleń, to już możemy mówić o bardzo dobrym roku — podsumowuje Mirosław Greber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Koniunktura wraca do SEE