Konsalnet konsoliduje rynek

Anna Pronińska
opublikowano: 17-03-2011, 00:00

Choć branża ochrony boryka się ze spadkiem cen, Konsalnet notuje wzrosty i dopina kolejne przejęcie.

Choć branża ochrony boryka się ze spadkiem cen, Konsalnet notuje wzrosty i dopina kolejne przejęcie.

Władze należącej do funduszu Societe Generale Asset Management grupy Konsalnet, specjalizującej się w ochronie fizycznej, monitoringu i cash handlingu (obsługa bankomatów), spodziewają się trudnego roku w branży. Obniżają się bowiem stawki usług, co może przełożyć się na zahamowanie wzrostu lub spadek przychodów wielu firm.

— Jednak cykl redukcji stawek i całkowitych wydatków na ochronę, mam nadzieję, się skończy. Poza tym polska gospodarka wciąż rozwija się dosyć szybko, a to oznacza, że wiele firm —w tym wielu naszych klientów — będzie mieć coraz większe potrzeby w zakresie ochrony związane z otwieraniem nowych placówek handlowych czy bankowych. Dlatego wydaje mi się, że całkowite nakłady na ochronę — mimo spadku średnich stawek — wzrosną — mówi Adam Pawłowicz, prezes Konsalnetu.

Wojciech Kiestrzyń, wiceprezes Impel Sucurity Polska, przyznaje, że problem z obniżaniem stawek istnieje, ale odbicie powinno nastąpić od II lub III kwartału.

— Otwiera się rynek niemiecki, więc będzie problem ze zdobyciem pracowników. Dlatego przewidujemy wzrost ich wynagrodzeń, co z kolei wymusi podwyżki cen usług — uważa Wojciech Kiestrzyń.

Jego zdaniem, rok dla branży ochrony powinien być jednak dobry, m.in. ze względu na inwestycje i zbliżające się EURO 2012.

Konsalnet rozpoczął rok od wzrostów. W styczniu i lutym przychody grupy były wyższe niż w tym samym okresie w 2010 r. Ile wyniosły — spółka nie ujawnia.

— Kwartał powinniśmy zamknąć kilkuprocentowym wzrostem przychodów wobec I kwartału 2010 r., nie licząc przychodów z przejętej przez nas spółki — Adam Pawłowicz.

Ujawnia, że finalizowana jest jedna transakcja z podmiotem krajowym.

W ubiegłym roku grupa, która na polskim rynku jest numerem dwa, po Solid Security, pochwaliła się dwoma przejęciami: Ambreli (ochrona mienia) i Mobitela (zakup części zajmującej się monitoringiem GPS).

— Prowadzimy zaawansowane rozmowy z trzema kolejnymi partnerami. Mamy nadzieję na zrealizowanie przynajmniej jednej, a prawdopodobnie dwóch transakcji do połowy roku — dodaje prezes Konsalnetu.

Ubiegły rok Konsalnet zakończył około 515 mln zł przychodów wobec 506 mln zł w 2009 r. Dla porównania: giełdowy Impel z działalności związanej z ochroną wypracował 310,4 mln zł przychodów po trzech kwartałach 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane