Konsolidacja banków wymusza łączenie TFI

opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Kilka lat temu zaczęły znikać z rynku banki. Przejęcie Esaliens TFI przez Altus TFI to kolejna i nieostatnia konsekwencja tego zjawiska

— Jeżeli w ciągu 12 miesięcy nie wykrystalizuje się więcej konsolidacji, to będę zdziwiony. Rynek może być trudny dla podmiotów zarządzających kilkoma miliardami aktywów. Może jeszcze nie teraz, ale w przyszłości — mówi Tomasz Jędrzejczak, prezes Esaliens TFI.

Altus TFI, którego prezesem jest Piotr Osiecki, jest aktywnym konsolidatorem sektora. Przed Esaliens TFI przejęło już BPH TFI i SKOK TFI.
Zobacz więcej

RAZ, DWA, TRZY:

Altus TFI, którego prezesem jest Piotr Osiecki, jest aktywnym konsolidatorem sektora. Przed Esaliens TFI przejęło już BPH TFI i SKOK TFI. Fot. Marek Wiśniewski

7 czerwca okazało się, że Esaliens może być przejęte przez Altus TFI. Pierwsze miało 11,4 mln zł zysku w roku obrotowym liczonym od kwietnia 2017 r. do marca 2018 r. Drugie — 99,9 mln zł w roku finansowym i kalendarzowym 2017 r. Według wstępnych szacunków, synergie kosztowe z transakcji w ciągu roku liczonego od 1 lipca 2018 r. wyniosą 10,25 mln zł.

Kadra menedżerska, która jest właścicielem Esaliens, dostanie za swój biznes nowe akcje Altusa. Parytet wymiany akcji oparty o stosunek wyceny Altusa do Esaliens ustalono na 5:1. Powstanie podmiot, który w funduszach rynku kapitałowego będzie miał ulokowane 8,2 mld zł (dane na koniec kwietnia 2018 r.). Dałoby mu to ósmą pozycję na rynku. Tylko Union Investment byłoby większe wśród asset managerów niezwiązanych z żadną grupą bankową ani ubezpieczeniową. Samo jest jednak wystawione na sprzedaż.

— Poza tymi, o których wiemy, widzę jeszcze potencjał do przejęć w dwóch najbliższych latach. Dostrzegam 3-4 TFI, które mogą być zaangażowane w przejęcia lub przejęte — mówi Marek Rybiec, były prezes Skarbca TFI.

Problem z dystrybucją

Kolejne fuzje na pewno zmieniłyby obraz rynku. Raz za razem znikają z niego TFI nie mające kapitałowego związku z bankiem lub ubezpieczycielem. W tym roku PKO TFI skonsumowało Gamma TFI (dawne KBC TFI). W 2017 r. Altus TFI przejęło kontrolę nad BPH TFI (obecnie Rockbridge), a dwa lata wcześniej — nad SKOK TFI. O Union Investment ubiegały się Amundi TFI i NN Investment Partners. Jednym ze scenariuszy rozwoju sytuacji jest przejęcie przez NN, które potem zostanie wykupione przez ING Bank Śląski. Altus stałby się wtedy największym graczem wśród TFI niezwiązanych z bankami i ubezpieczycielami. A ci przecież też mogą się dalej konsolidować. Jeszcze w lecie 2017 r. z PZU płynęły sygnały o prawdopodobnym zmniejszeniu liczby asset managerów. Od zakupu akcji Banku Pekao PZU kontroluje nie tylko TFI swojego imienia, ale — pośrednio — ogromne Pekao TFI. Przez Alior Bank dysponuje zaś niewielkim Money Makers TFI.

— Prowadziliśmy dużo rozmów. Nie zakończyły się sukcesem, ale jesteśmy pragmatycznie otwarci i gotowi do kolejnych. Natomiast działalność prowadzimy tak, jakbyśmy w obecnej formule mieli działać przez następne 100 lat — deklaruje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

W komunikacie giełdowym Altus przypomina, że przed polskimi TFI stoją nowe wyzwania, związane ze stałym zwiększaniem wymogów regulacyjnych nakładanych na uczestników, w tym z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynku instrumentów finansowych. Jej potoczne określenie to MiFID II. Nie tylko zwiększa wymagania administracyjne nakładane na TFI, ale może także wpłynąć na ich model rozliczeń z bankami, które są głównymi sprzedawcami funduszy.

Nie wszyscy są jednak w pełni przekonani do tej argumentacji.

— Konsolidację TFI stymuluje nie tyle MiFID II, co konsolidacja sektora bankowego, rozpoczęta kilka lat temu. Banków jest zdecydowanie mniej i TFI muszą być dużo silniejsze, by z nimi negocjować. MiFID II może mieć wpływ na rynek o tyle, że może skłaniać banki do odchodzenia od tzw. otwartej architektury produktowej. PKO BP i Pekao zawsze były wstrzemięźliwe wobec TFI spoza własnej grupy kapitałowej. Ale np. BZ WBK zawęził ofertę, a to jeden z większych banków, który na dodatek przejmie Deustche Bank Polska, mający dotychczas otwartą architekturę produktową — mówi Marek Rybiec.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zdaniem byłego szefa Skarbca TFI, im niezależni asset managerowie będą więksi, tym łatwiej im będzie zbudować niezależne od banków kanały dystrybucji.

— Jest szansa, że coś zacznie się dziać w internecie — wskazuje Marek Rybiec.

— Alternatywą dla tego, co może się zdarzyć w bankowych kanałach dystrybucji, jest budowanie własnej sieci sprzedaży i internet. A działania w tym zakresie łatwiej podejmować przy większej skali biznesu — wtóruje mu Tomasz Jędrzejczak.

W kierunku emerytur

Esaliens jest jednak w dość specyficznej sytuacji. Około 40 proc. aktywów ma w dobrowolnych pracowniczych programach emerytalnych (PPE). Jego pozycja w tym segmencie jest zdecydowanie lepsza niż w rynku ogółem. Obok PZU i NN jest w zasadzie jednym z liderów rynku PPE.

Altus i Esaliens nie ukrywają zaś, że połączenie ma im pomóc w walce o rynek zapowiadanych przez rząd pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Mają to być produkty o niskich opłatach za zarządzanie i względnie wysokich dla TFI kosztach obsługi jednego uczestnika. Większa skala biznesu TFI jako całości pozwala zaś ukryć część kosztów administracyjnych w ogólnych kosztach działania towarzystwa.

— Już dokonując wykupu menedżerskiego od Legg Mason pod koniec 2016 r., wiedzieliśmy, że chcemy trafić na giełdę. Połączenie ze spółką notowaną jest efektywnym tego sposobem. Do tego potencjał wynikający ze skali połączonych firm przekłada się na dużo większe możliwości w produktach emerytalnych, w których się od lat specjalizujemy — zaznacza Tomasz Jędrzejczak.

Na ewentualne wejście na rynek PPK obecny prezes Altusa będzie już spoglądał z fotela przewodniczącego rady nadzorczej. Prezesem ma zostać Krzysztof Mazurek, obecnie członek zarządu Altusa.

— Moim celem jest bycie bardzo aktywnym szefem rady i nadal będę aktywnie wspierać Altus TFI z tej pozycji, a moje wsparcie dla zarządu spółki będzie znacznie wykraczać poza typową rolę nadzorczą — zapowiada Piotr Osiecki, prezes i główny akcjonariusz Altus TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu