Czytasz dzięki

Konsumenci napędzają brytyjską gospodarkę

opublikowano: 25-02-2016, 11:02

Kolejny wzrost wydatków konsumentów pozwolił brytyjskiej gospodarce rosnąć 12-ty kwartał z rzędu rekompensując negatywne skutki wpływu globalnego spowolnienia na eksport z Wysp, donosi Bloomberg.

Konsumenci wydali w okresie październik-grudzień 2015 r. o 0,7 proc. środków więcej niż trzy miesiące wcześniej, co pozwoliło zrównoważyć drugi z rzędu spadek w eksporcie i największy od niemal dwóch lat spadek inwestycji biznesu, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne.

W efekcie PKB Wielkiej Brytanii zyskał w IV kwartale 0,5 proc. co pokryło się z pierwotnym odczytem. Kwartał wcześniej gospodarka wzrosła o 0,4 proc. 

W ostatnim kwartale minionego roku eksport obniżył się o 0,1 proc. zaś inwestycje przemysłu zmniejszyły się o 2,1 proc. co jest najwyższą ujemną dynamiką od pierwszego kwartału 2014 r. Szczególnie silne załamanie stało się udziałem inwestycji w aktywa transportowe. Rządowe wydatki zwiększyły się natomiast o 0,5 proc.

Wśród ekonomistów pojawiają się obawy, że pęd w gospodarce może osłabnąć przed zwołanym na 23 czerwca referendum odnośnie pozostania w Unii Europejskiej, co może mieć pewien wpływ na wyniki głosownia.

Po prezentacji powyższych odczytów doszło do zahamowania spadku notowań funta, który od kilku dni notuje największą od ponad sześciu lat korektę. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane