Konta dla przedsiębiorców wcale nie są tanie

Prowadzenie rachunków firmowych w niektórych bankach wiąże się z miesięcznymi kosztami przekraczającymi 100 zł.

Comperia.pl wzięła pod lupę koszty obsługi kont dla przedsiębiorcy, który prowadzi swoją firmę od roku, w każdym miesiącu na jego rachunek wpływa 15 tys. zł, a średnie saldo wynosi 5 tys. zł. Korzystanie z firmowego konta może go kosztować nawet 100 zł miesięcznie — wynika z analizy. Firma przyjęła, że taki właściciel konta co miesiąc wykonuje dwa przelewy do US, trzy do ZUS, a ponadto osiem zewnętrznych transferów krajowych i jeden zagraniczny. Wszystkie transakcje realizowane są online.

Dodatkowo przyjęto, że przedsiębiorca często używa swojej karty płatniczej i korzysta z bankomatów — własnych i obcych, a raz w miesiącu wpłaca na konto 1 tys. złotych w placówce bankowej. Ostateczna klasyfikacja powstała na podstawie sumy opłat pobieranych za użytkowanie konta i wszystkich wymienionych operacji. Najtańsze konto takiej firmie może zaproponować Deutsche Bank, którego dbNET Biznes naprawdę jest całkowicie darmowy.

Jedyna opłata wiąże się z obsługą karty, ale wystarczy jej użyć raz, żeby kosztu się pozbyć. Mniej niż 15 zł za obsługę konta trzeba zapłacić w Banku Pocztowym (Pocztowe Konto Firmowe) oraz ING Banku Śląskim (Konto Direct dla Firmy). 15 zł kosztuje konto w Alior Banku (Rachunek Partner), a 18 zł w Meritum Banku (Meritum bez granic). W pozostałych bankach opłaty przekraczają 20 zł, a w niektórych wynoszą więcej niż 100 zł. Na końcu zestawienia jest Plus Bank.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na jego pakiet Mikro Biznes i spełnia kryteria przyjęte przez Comperię.pl, musi liczyć się z tym, że co miesiąc zapłaci bankowi aż 128 zł. Mikołaj Fidziński, analityk Comperii.pl, zwraca uwagę, że na pierwszy rzut oka większość bankowych ofert wygląda atrakcyjnie. W większości nie ma choćby opłat za korzystanie z konta.

— Ale tylko w połowie analizowanych banków darmowe są wszystkie przelewy zewnętrzne, a zaledwie 6 oferuje korzystanie ze wszystkich bankomatów bez opłat. Najwyższe koszty wiążą się jednak z przelewami walutowymi, które mogą kosztować nawet 100 zł za jeden — tłumaczy Mikołaj Fidziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Konta dla przedsiębiorców wcale nie są tanie